Penis Frakütürü (Penis Kırılması)
1.5
(2)

Penis frakütürü veya halk arasındaki bilinen ismi ile penis kırılması, nadir görülen travmatik bir durumdur. Penisin erekte halde iken maruz kalacağı etkilerin çoğunlukla neden olduğu bu durumun, acil cerrahi ile tedavisi yapılmalıdır.

Penis Frakütürü; penis içerisindeki süngerimsi dokunun zarar görmesi biçiminde tanımlanabilir. Kimi durumlarda, bu dokunun yanı sıra idrar kanalı da zarar görebileceğinden, bu duruma müdahalede geç kalınmaması ve sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.

Penis, yumuşak dokudan menkul, ereksiyon halinde dokunun sertleştiği bir organdır. Dolayısıyla penis erekte değilken, yani sert değilken penis kırılması gibi bir durumun ortaya çıkması söz konusu değildir. Sertleşme sırasında maruz kalınacak etkiler bu sonucu ortaya çıkarabilir. 

Tunika Albugine olarak tanımlanan doku, bahsettiğimiz gibi kimi durumlarda zarar görür ve peniste sertleşmeyi sağlan kan, penise yayılmaz veya yanlış yayılır.

Bu durumda ereksiyon mümkün olmayabilir veya kısmi sertleşme ve şekil bozukluğu ortaya çıkabilir. Kırılmanın yaşandığı ilk anda ciddi bir ağrı ile birlikte seyreden, sertleşme kaybı bu durumun ilk belirtileridir.

Penis Kırılması Nedenleri Nelerdir?

Penis kırılmasının yapısal nedenlerine dair net bir bilgi yoktur. Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin geneli davranışsal etmenler olarak tanımlanır.

Penis frakütürü, sertleşme esnasında meydana gelen bir durumdur. Diğer kazalar ve ekstrem durumlar dışında penisin sertleşme süreci haricinde bu travmaya maruz kalması beklenmez. Dolayısıyla, penis kırılması cinsel aktivite sırasında oluşur demek doğru olacaktır.

Yanlış ve travmatik sonuçları olabilecek cinsel birleşmelerde cinsel organların zarar görmesi muhtemeldir. Penisin, en sert formunu aldığı esnada yüksek bir kuvvetle bükülecek şekilde basınç etkisi altında kalması bu sonucu ortaya çıkarabilir. Bu duruma kontrolsüz cinsel birleşme neden olabilir.

Özellikle kadının üstte olduğu cinsel birleşmelerde, farkında olunmadan uygulanacak basınç, bu gibi bükülmelere neden olabilir.

Bunun yanı sıra, yine kontrolsüz biçimde yapılacak mastürbasyon penis kırılması sonucunu ortaya çıkarabilir. Cinsel motivasyonun etkisi ile penise gereğinden fazla basınç uygulamak veya bükmek gibi aksiyonlar, zararlı sonuçları ortaya çıkarabilir.

Bir diğer ve çok önemli etken ise penis büyütme için kullanılan bazı araçlardır. Hekimler tarafından önerilmeyen ve hatta yasaklanan penis pompaları ve germe araçları, penisin süngerimsi dokusunu ciddi şekilde etkileyip, ciddi yan etkileri ortaya çıkarabilir.

Bu gibi araçların kullanılmasının hekim tarafından önerilmesi çok önemlidir. Dokuların gerilerek büyütülmesi gibi bir işlem bilimsel olmadığından, bu araçları kullanmanın da bu sonucu ortaya çıkarabilme riski göz ardı edilmemelidir.

Kaldı ki, bu araçların çoğunda uygulanan kuvvet, cinsel birleşme travmaları kadar fazla olacağından, penis frakütürü yaşanma riskinin de bu oranda fazla olacağı söylenebilir.

Travmatik nedenler dışında penis kırılması, çeşitli kazarlara bağlı kesilme ve ağır darbeler sonucunda oluşabilir. Bu gibi kazaların ertesinde mutlaka hekim kontrolü yapılmalı ve penis ile ilgili bir travmanın söz konusu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Penis Frakütürü Belirtileri Nelerdir?

Penis kırılması belirtileri, kırılma anında anlaşılabilecek belirtiler ve sonrasında görülecek komplikasyonlar olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Cinsel birleşme sırasında meydana gelecek penis frakütürü halinde, peniste şiddetli bir ağrı ortaya çıkar, bükülmeye başlı bir sesle birlikte ereksiyon derhal sona erer.

Bu durum geçici ve kendiliğinden düzelecek bir travma olabileceği gibi cerrahi müdahale gerektiren bir sorun da olabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda hızla hekim kontrolü doğru olur.

Cinsel birleşmeden sonra ortaya çıkabilecek penis kırılması belirtilerinin başlıcası ise şişlik ve morarmadır. Penis normal formundan farklı görünür, şiş ve mor bir görünüm kazanır. Bununla birlikte ağrı da görülebilir.

Eğer Tunia Albugine ile birlikte, idrar kanalı da zarar görmüşse, idrarda zorlanma ve yanma durumu da söz konusu olabilir. Enfeksiyon risklerine karşı bu durumlarda derhal müdahale son derece önemlidir.

Şekil bozukluğu da penis frakütürü belirtilerinden bir diğeridir. Genellikle kırılma sonrasında sertleşme beklenmez ancak travmanın boyutuna göre belli miktarda ereksiyon da söz konusu olabilir.

Sertleşme halinde veya sertleşmeden penis şeklindeki bozulma, penis kırılmasına işaret ediyor olabilir.

Penis Kırılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penis frakütürü mekanik bir doku travmasıdır. Bu gibi rahatsızlıkların tamamında olduğu gibi, bunda da çözüm çoğunlukla cerrahidir.

Her ne kadar penis kırılması olarak tanımlanan travma, kemiklerde olduğu gibi bir gerçek anlamda bir kırılma olmasa da, cerrahi müdahale çoğunlukla gerekli olacaktır.

Tabii hastanın yaşadığı sorunun tam olarak bu sorun olduğunun tespiti son derece önemlidir.

Bu gibi sorunlar yaşandığında, yani semptomlar görüldüğünde hızla doktora ve sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Yapılacak tetkiklerle sorunun bu olduğu anlaşılabilir ve tedaviye derhal başlanabilir.

Kimi hastalar, penis kırılması ve benzeri cinsel organ ile ilgili rahatsızlıklarını dışa vurmakta çekinir ve sağlık kuruluşlarına başvurmayı geciktirir ya da sağlık kuruluşları dışında çözümler arar.

Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Penis kırılması veya penis frakütürü, sıhhi bir durumdur ve hekime başvururken çekinmeye gerek yoktur.

Kaldı ki, geciken tedavilerin komplikasyon seviyesi daha yüksek olabilir. Bu nedenle, bu gibi bir sorun yaşadığınızda derhal doktorunuza başvurmalı ve mümkünse hiç zaman kaybetmemelisiniz.

Bu sorunun teşhisi; fiziksel muayene, manyetik rezonans görüntülemesi, ultrasonografi gibi ileri tetkiklerle konabilir. Yapılacak değerlendirmenin ardından hastanın cerrahi gereksinimi olup olmadığı, hekim tarafından belirlenir ve uygulama gerçekleştirilir. 

Ereksiyon yeteneğini geri kazanmak ve normal görünüme sahip işlevsel bir penis sahibi olarak hayatınıza devam edebilmek için bu sorunu ciddiye almalı ve sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız.

Penis kırılması veya diğer ismi ile Penis frakütürü sorununun cerrahi dışında bir tedavisi olmamakla birlikte, sadece tıbbi protokollerle çözüm bulmanız mümkündür. 

Kaynakça: Eke, N. (2002). Fracture of the penis. British journal of surgery, 89(5), 555-565.

1.5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir