İdeal Penis Boyu - Penis Boyu Tablosu ve Hesaplaması
4.1
(115)

Herkesin üzerinde fikir sahibi olduğu, ortaya teoriler attığı, ergenlik çağına gelmiş erkeklerde korku ve paniğe neden olması ile bilinen penis boyu, şekli, yapısı, erkeklerin kafasını belli dönemlerde kurcalayan yegâne soru olmuştur.

İdeal penis boyu ve kalınlığı nasıl olmalıdır? Fiziksel ebatlar, yaşanılan coğrafyalara ve insani kökenlere göre değişiklik göstermekle birlikte, sağlıklı bir erkeğin ortalama penis boyu bellidir. Her kişiden kişiye, yaşa göre penis boyu ve penis kalınlığı farklılık göstermektedir.

“Penis boyu ne kadar olmalı?” sorusuna gelirsek, ülkemiz şartlarında penis boyu tablosuna göre, standart sapmaları ile birlikte ortalama penis boyu hesaplama işlemi yapılmıştır.

Bu tabloya göre ortalama olarak 10-18 cm arası uzunluklara normal uzunluk diyebiliriz. Merak edilen bir diğer konu ise penis boyunun nasıl ölçüldüğüdür.

Penis boyu, penis şeklinin doğrusallığına göre, mezura veya katı ölçüm cihazları işinizi kolaylaştıracaktır. Penis köküne yerleştirilen ölçüm cihazı penise paralel tutularak bitim noktasına gelen rakam baz alınmalıdır.

Türkiye Penis Boyu Tablosu

Türkiye ve dünyada birçok farklı araştırma bulunmaktadır. Penis boyuna ilişkin alanın uzmanları tarafından akademik dünyada yapılan araştırmalar belli aralıklar ile güncellemektedir.

Dünya çapında yakından takip edilen büyük ve önemli bilim merkezlerinde de son zamanlarda gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.

Dünya çapında takip edilen bilimsel dergilerde de paylaşılan bilimsel araştırmalara göre normal kabul edilen sarkık penis boyu 9 cm iken, sertleşmiş konumda ise 13 cm penis boyu!

Üroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu hesaplamalar, kişilerin genel durumları, yağ birikimi gibi fizyolojik etkenlerde göz önünde bulundurularak saptanmış sonuçlar.

penıs boyu tablosu

Penis boyu tablosu kaynak: aslan ve ark., türkiye’de sağlıklı genç erkeklerde coğrafik bölgelere göre penis boyları: 1,132 vakanın ölçüm bulguları, türk üroloji dergisi 2010; 36(1):43–48

Bu araştırmada Türkiye ortalama penis boyu uzunluğu 14 cm’dir. Bu tür penis boyu açıklamasını yapan, birçok erkek üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda elde edilen, bilimselliği kanıtlanmış bu araştırmalar bazı erkeklerin yüreğine su serpse de bazıları için bir kaygı nedeni olabilir.

Penis boyundan şikayeti olan bireylerin öncelikle bir uzman muayenesinden geçmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, penis boyu erkeklerin kendi fizyolojik ve genetik faktörlerine göre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Fizyolojik ve genetik faktörlerin yanı sıra yaş faktörü de oldukça önemlidir. Bu nedenle kişilerin kendi kendilerine teşhis koyması çok sağlıklı olmayacaktır.

Penis Boyu İçin Penis Uzatma İşlemi Etkili Midir?

Kısa penis boyu, kişilerin üremeleri veya cinsel yaşamları için bir tehdit oluşturmaz. Sadece erkeklerin psikolojik olarak bu sorundan etkilendikleri bilinir. Bu da strese bağlı olarak cinsel isteksizlik gibi daha farklı sorunların doğmasına neden olabilir.

Kısa penis şikayeti olan kişiler, ne zaman penis boyunun bilimsel anlamda da kısa kabul edildiğini merak eder.

Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki, üroloji uzmanları, genel olarak 10 cm altında olan penisleri kısa penis olarak tanımlıyor. Bu durumda bu uzunluğun altında penisi olan erkekler, bir uzmana penis büyütme ameliyatı olmak için başvurabilir.

Penis boyunun uzatılmasında en etkili ve kısa sürede sonuç veren işlem, penis büyütme ameliyatlarıdır. Penis büyütme ameliyatlarından farklı sebeplerden dolayı çekinen kişiler, penis büyütme egzersizi, masaj, penis uzatıcı ilaçlar, penis büyütme kremi gibi erkek cinsel sağlığı alanında satılan farklı yolları da deneyebilir.

Penis büyütmede tercih edilen yöntemler arasında yer alan krem, ilaç gibi yöntemler kişilerde cinsel gücü artırma, geciktirme gibi özellikleri ile daha yaygın gündeme gelir.

Büyütücü kremlerin ya da ilaçların etkileri genellikle çok az ve geçici bir süreliğine etki eder. Bundan dolayı da bilimsel dünyada bu yöntemlerin kesinliği kanıtlanmamaktadır.

Kısa penis boyundan çok şikayetçi olan erkekler, bir estetik uzmanına başvurarak penis büyütme ameliyatları hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Bu ameliyatlarda kişilerin genel durumu, vücut endeksine göre kaç cmlik bir uzama sağlanabileceği gibi çeşitli hesaplama ve değerlendirmelerin ardından kişiye penis büyütme ameliyatının uygulanmasına karar verilmektedir.

Erkeklerin en sık tercih ettiği penis büyütme ameliyatında herhangi bir iz kalmadığı ve bir aylık bir sürenin ardından cinsel yaşama geri dönebilecek şekilde iyileşme sağlandığı için dışarıdan belli olması mümkün olmaz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

Penis kalınlaştırma egzersizleri nelerdir ?

Penis büyütme ilaçları işe yarıyor mu ?

S.S.S

Penis Boyu Nasıl Ölçülür?

Penis boyu ölçümü, en verimli sonuç için ereksiyon halinde yapılmalıdır. Erekte olmamış erkek cinsel organının boyu farklı durumlarda farklı uzunluklara sahip olabileceğinden bu durumda yapılan ölçüm doğru değildir.

Zaten penisin işlevsel olduğu uzunluk itibariyle sahip olduğu uzunluk önem arz ettiğinden ölçüm için uygun form budur.

Ölçüm işlemi, sabit bir ölçüm aracı ile yapılmalıdır. Eğim nedeniyle hata yapılmaması bu şekilde mümkündür. Cetvel kasığa penisin çıkış noktasına konur ve uç noktasına kadar olan kısım toplam boy olarak kabul edilir.

Penis Boyu Nereden Ölçülür?

Penis boyu ölçümü; penisin çıkış noktasından uç kısmına kadar olan boyuttur. Ancak bu ölçüm sadece ereksiyon sırasında yapılabilir. Penis boyu ölçümü yapılan yer yatak eksende kasıktan penis ucuna kadar olan kısımdır.

Penis boyu uygun bir ölçüm aracı ile kasık başlangıç, penis ucu bitiş olarak kabul edilerek ölçüm yapılır.

Penis Kalınlığı Nasıl Hesaplanır?

Pensi çapı, şerit metre yani mezure ile ölçülür.

Penisin, karınla birleştiği nokta ölçüm için uygun noktadır. Burada önemli husus; ölçümün ereksiyon halinde yapılması gerekliliğidir. Penisin erekte olmamış hali ölçüm için hiçbir anlam ifade etmez. Mezureyi peni etrafından dolaştırarak ölçümü kolayca yapabilirsiniz.

Kalınlığı doğru ölçmek için karın noktasına baskı yapmamalı, birleşim noktasını baz almalısınız. Bu hesap penis çevre uzunluğuna ulaşmanızı sağlar.

Normal Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Normal penis boyu; esasında oldukça değişken bir tanımlamadır ve bu noktada istatistiksel verilerden faydalanılabilir.

Ortalama penis boyu yetişkinler için 8-18cm arasındadır. Bu uzunluk genel istatistiksel ortalama olup; yetişkinler için genel rakamdır.

Penisin uzunluğunun bundan çok fazla olması cinsel aktiviteyi zorlaştırabileceği gibi, 8-9cm den küçük olması da benzeri sorunlara yol açabilir ancak aktivite için engel değildir.

İdeal Penis Boyu Ne Kadar Olmalı ?

İdeal penis boyu veya büyüklüğü genetik özelliklere göre farklılık arz eden bir durumdur. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan istatistiksel çalışmalarda, penis boyutları ırk ve bölgeye göre marjinal şekilde değiştiği gözlenlenmiştir.

Akdeniz genetiğine sahip erkeklerde ve türklerde 13-15cm penis boyu olarak ölçülürken, Asya’da bu rakam 10cm civarına inmekte, Afrika’da ise 15-18cm penis boyuna çıkmaktadır. Yani herkes için ortak bir uzunluktan söz edebilmek mümkün değildir.

Penis Boyu Ölçüleri Nelere Göre Değişir?

Penisim neden küçük diye soranlar için penis ölçüleri genetik özelliklere göre değişir. Bölgesel yaşam koşullarının biçimlendirdiği genetik özelliklere bağlı olarak, farklı genetik grupların penis boylarında farklı değerler söz konusu olabilmektedir.

Ülkemizde farklı illere göre de türk erkeklerinin penis boyunun farklılık gösterdiği görülmüştir ( Türkiye Penis Boyu Haritası )Bu durumunda beslenme vb. etkenlerle ilgisi yoktur. Yalnızca doğuştan getirilen bazı sorunlar ve travmatik sebeplerle ortaya çıkan kısa penis problemleri cerrahi ile normale döndürülebilmektedir.

Penis Boyu Ne Kadar Olmalı?

Penis boyu ne kadar olmalı? sorusunun cevabı; iki boyutta cevaplanabilir. Bunların birincisi, çocuk sahibi olabilmek için rahim yolu boyunca yeterince ilerleyebilme kabiliyeti bakımından penis boyu, ikincisi ise verimli bir cinsel ilişki kurabilmek için gerekli olan penis uzunluğu şeklindedir.

10cm ve üzerinde penis efektif biçimde işlevseldir ve herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak bunun altında duruma göre zorluk yaşanabilmesi mümkündür. Bu durumda hekiminizden bilgi ve destek alabilir, sorunun çözümüne yönelik tedavi talep edebilirsiniz.

Yaşa Göre Penis Boyu Ne Kadar Olmalı ?

Penis boyu, yetişkinlik itibariyle ölçümü mümkün olan bir değerdir. Çocukların penis boyunun ölçümü anlam ifade etmez. 10 yaşından itibaren penis büyümesi başlar ve ortalama 20-22 yaşında sona erer. 22 yaş itibariyle ortalama 13-15cm arasında olması beklenir.

Bundan önceki yaşlar için verilecek istatistiki bilgi anlam ifade etmezken, yaşlara göre ergenlikten sonra boyda marjinal bir değişiklik gözlenmesi beklenmez.

Erkeklerin Cinsel Organı Ne Zamana Kadar Büyür?

Erkek penisi , ergenlik dönemine girilmesi ve ereksiyon durumunun ortaya çıkması ile büyümeye başlar. 10-12 yaşında başlayan büyüme, 20 ile duruma göre 25 yaşında sona erer.

Genellikle 20 yaşında bu büyümenin sıfıra çok yakın bir noktaya düştüğü kabul edilir. Bu süreç sonrasında çok küçük bir artış olabilir ki, geri kalan hayat boyunca bu bir santimetreyi dahi bulmayacak bir büyüme olacaktır.

Ortalama Penis Boyu ve Kalınlığı Ne Kadar?

Ortalama penis kalınlığı tıpkı uzunluğunda olduğu gibi bölgesel ve genetik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Penis uzunluğu kadar yaygın bir araştırma konusu olmasa da, bu aslında en az bu kadar önemli bir husustur. İdeal penis kalınlığı; penis çevre ölçüsü ile belirlenir.

Yetişkin erkek için ortalama  4-5-cm penis kalınlığı, ortalama  13-15 cm penis uzunluğu ve çevresi ise 10-12 cm’dir . Bu rakam penis uzunluğu ile doğru orantılı olmayabilir. Kalınlığı fazla olup, uzunluğu daha az olan penis uzunlukları da söz konusu olabilir.

Dünyada En Büyük ve Küçük Erkek Penisi Rekoru Kaç Cm’dir ?

Dünyanın en uzun penisi 48 cm’dir ( wikipedia )

En küçük penis 0,9 cm’dir (Posta )

 

 

Kaynaklar:

https://www.uzmantv.com/konu/penis-olcusu

https://www.doktortakvimi.com/blog/erkeklerde-ideal-penis-kalinligi-ne-kadar-olmalidir

https://www.cised.org.tr/icerik/175/penis-boyu-tabusu

https://eksisozluk.com/penis-boyu-olcme-teknikleri–1289449

https://www.ntv.com.tr/saglik/ortalama-penis-boyu-belli-oldu,V07lhs07BEuDwugo3EGMNA

https://www.posta.com.tr/dunyanin-en-ilginc-seks-rekorlari-haber-fotograf-1255300-6

https://www.haberturk.com/saglik/haber/1363269-roberto-esquivel-cabrera-48-santimlik-penisiyle-guinness-rekorlar-kitabina-girmek-istiyor

https://www.sozcu.com.tr/2015/dunya-bunu-konusuyor/dunyanin-en-uzun-penisine-sahip-roberto-esquivel-cabreradan-cagri-923024

4.1 / 5. 115

23 cevaplar
 1. Ahmet
  Ahmet says:

  hocam merhaba, penis boyum 13 cm. Penisin boyunu uzatmak istiyorum ameliyatla nasıl uzatılıyor, riskleri nelerdir bir de ortalama kaç cm uzatabiliyoruz bilgi verebilir misiniz ?

  Cevapla
 2. Adnan
  Adnan says:

  Tayfun Bey merhabalar, penis boyumdan memnun değilim ameliyat olmak istiyorum ama riski var mıdır ? performans kaybı olur mu ?

  Cevapla
 3. Yusuf
  Yusuf says:

  Hocam 16 yaşındayım 100 kiloyum 183 boyum var cinsel organım sertleşmeden 3 4 santimetre sertleşince 11 12 santimetre oluyor ama kalınlığı yaşıtlarımın la aynı olduğunu düşünmüyorum eğer zayıflarsam inik haldeyken ve ereksiyon halinde uzama olurmu ve kalınlaşırmı teşekkürler hocam

  Cevapla
 4. Anonim
  Anonim says:

  Hocam merhaba. 18 yaşındayım kilo 60. Penis boyum 14cm çevre uzunluğu 11,5 cm kalınlığı ise 3.cm falan. Ne kadar yeterli çok aklıma takılıyor? Birde 5 6 kilo alırsam kısalma olur mu?

  Cevapla
 5. Eren
  Eren says:

  Hocam 15 yaşındayım penis boyum 9 santim yaşıtlarına göre baya küçük
  Bu da psikolojik sorunlara yol açıyor ne yapabilirim

  Cevapla
 6. Osman
  Osman says:

  Mrb Hocam
  Ben 38 yaşında evli üç çocukluyum. Penisimin boyu gevşek şekilde 3-4 cm. sertleşmiş şekilde 12-13 cm. Oluyor.
  1.sorum:boyunu uzatma durumu var mı?
  2.sorum:testislerimin derisi çok buruşuk sarkık görünüyor. varikosel olduğu tespit edildi. Ameliyat olursam bu buruşukluk sarkıklık ortadan kalkar mı? Görüntü açısından rahatsız oluyorum.
  Sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 7. Fatih
  Fatih says:

  Hocam pens boyu 18 cm kalınlık içe 4 cm normal mi dahada uzata bilirmiyiz bu konu hakkında kısa msj ile bilgi alabilirmiyim

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir