Penis Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır?
4.4
(7)

Penis büyütme ameliyatları kalıcı çözümler sunmak üzere geliştirilmiştir. Ameliyat esnasında vücuda herhangi bir materyal ya da madde yerleştirilmemektedir. Bu nedenle genel sağlık durumu yerinde olan, ameliyata engel olabilecek rahatsızlıkları bulunmayan tüm hastalara yapılabilmektedir.

Penis büyütme operasyonları, mikro penisli erkeklere, küçük penis boyuna sahip erkeklere yapılabildiği gibi normal penis boyuna sahip bireylere de yapılabilmektedir.

Ameliyatın yapılabilmesi için penisin mikro ya da küçük olması aranmaz. Bir tercih meselesi olup penis boyundan memnun olmayan tüm erkekler için uygundur.

Normal Penis Boyu Nedir?

Hastalarımız tarafından sık sorulan, internette en çok araştırılan konulardan biridir. Normal penis boyu nedir, kaç cm olmalıdır gibi sorulara yaygın olarak cevaplar sunmaktayız. Ancak bilinmelidir ki her ırkın ortalama penis boyu farklıdır.

Örneğin Asya ülkelerindeki pek çok erkeğin penis boyu ortalaması diğer ırklara nazaran çok daha küçüktür. Hatta mikro penis oranı da diğer ırklara göre daha fazladır.

Avrupa ülkelerinden bazılarının normal penis boyları da diğer ırklara göre biraz daha büyüktür. Bu konuda yapılmış pek çok araştırma ve istatistiki veri mevcuttur. Ortalama penis boyu kıtadan kıtaya, ülkeden ülkeye, ırktan ırka hatta şehirden şehre göre bile değişebilmektedir.

Özetle net bir ortalamadan bahsetmek mümkün değildir. Lakin araştırmalar gösteriyor ki ortalama penis boyu 10 – 11 cm civarlarındadır. 

Küçük Penis mi? Mikro Penis mi?

Bir penisin küçük penis olarak adlandırılabilmesi için ortalama penis boyunun altında olması gerekir. Özetle 10 cm’den daha kısa penisler küçük penis olarak isimlendirilir.

Mikro penis ise çok daha farklıdır. Bazı kaynaklara göre 5 cm’den kısa penisler mikro penis olarak anılsa da, aslında ortalaması 2 cm’den daha kısa penislere mikro penis denilir.

Hem küçük penislere hem de mikro penislere penis büyütme ameliyatları yapılabilir. Ancak cerrahi müdahale için küçük ya da mikro olmasına gerek yoktur.

Normal penisler, normalin biraz altında penisler hatta normal ortalamadan daha büyük penislere dahi penis büyütme ameliyatı yapılabilir. Bunun için engelleyici bir yasa veya sağlık standardı yoktur. Önemli olan genel ameliyatı engelleyebilecek bir sağlık sorununun ya da koşulun olmamasıdır.

Sağlık Durumuna Göre

Penis büyütme ameliyatları genel sağlık durumu ameliyat koşullarını, genel anesteziyi vb kaldırabilecek tüm hastalara yapılabilmektedir. 18 yaşından küçük olmamak kaydıyla genel sağlığı ameliyata engel olmayacak tüm hastalar penis büyütme ameliyatı yaptırabilmektedir.

Operasyon kapsamında kullanılacak genel anestezi ve sedasyon etkili ilaçlar başta olmak üzere, kullanılabilecek diğer ağrı kesiciler, antibiyotikler vb alerjisi – hassasiyeti olmayan tüm erkekler tarafından tercih edilebilir.

Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen ön muayene ve detaylı tahliller yapılarak uygunluğunuz kontrol edilmektedir. Sağlık geçmişiniz alınmakta ve ameliyata engel olabilecek herhangi bir durum olmadığı sürece ameliyata alınmaktasınız.

Asıcı Bağ Kesilerek Penis Büyütülür – Uzatılır

Penis büyütme ameliyatlarında, penisin yapısına ya da dokularına müdahale yapılmamaktadır. Yanlış ya da eksik bilgilerden dolayı penis büyütme ameliyatları esnasında penise madde enjekte edildiği, penise doku nakledildiği, penise materyal yerleştirildiği gibi düşünceler hakimdir.

Ancak bu düşüncelerin tamamı asılsızdır. Penis büyütme – uzatma operasyonunun ana kaynağı penisin bizatihi kendisidir. Penis, kalça kemiklerine bağlı asıcı bağ adı verilen bir yapıyla içten bağlıdır. Bu bağ %80 oranında kesilerek ya da tamamen kesilerek, iç penisin serbest bırakılması sağlanır.

Asıcı bağın tamamen kesilmesi gereklidir. Bazı cerrahlar – klinikler bu asıcı bağı daha az keserek penisi uzatmaya çalışırlar. Lakin yetersiz ya da hiç uzama sağlanamaz. Bu nedenle asıcı bağ kesilerek penis serbest bırakılır.

Asıcı bağın kesilmesi demek normal penis boyunun üçte birlik oranında arttırılması anlamına gelir. Böylece penise doğrudan bir müdahale yapılmadan, mevcut penis değerlendirilir. Bu yöntemle en az 2 cm en fazla 5 cm ek uzama sağlanabilmektedir.

Liposuction Uygunluğu

Asıcı bağın kesilmesinden sonra penis köklerine Liposuction uygulanır. Bilhassa orta yaşlı erkeklerde, obez erkeklerde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem dahi tek başına 1 – 1,5 cm oranında ek penis uzunluğu sağlayabilmektedir.

Liposuction bir yağ aldırma yöntemidir. İşlem esnasında tıpkı ameliyatta olduğu gibi anestezi etkili bileşenlerle ön plana çıkan ilaçların kullanılması yeterlidir. Ameliyat ortalama 1 saat sürmekte olup ertesi gün taburcu edilmektesiniz. Liposuction uygulaması ise daha kısa sürmektedir. 

Ön Şart +18

Penis büyütme ameliyatları olabilmeniz için aranan ilk şart 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Penis ergenlik döneminin sonuna dek uzayabilen * kalınlaşabilen bir uzuvdur. Erkeklerde ergenliğin son durağı 18 olarak anılsa da aslında 20 – 21 yaşına kadar devam edebilmektedir.

Bu nedenle penis büyütme ameliyatı olmak için 20 – 21 yaşını beklemeniz önerilmektedir. Onun dışında 18 yaşını doldurmak da yeterlidir.

Elbette elzem konulardan; travmalar, kazalar, darbeler, kayıplar vb neticesinde penis büyütme ameliyatlarına da ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durumda gerekli – detaylı incelemeler yapılarak da cerrahi girişimler düzenlenebilmektedir.

Kaynakça: Dillon, B. E., Chama, N. B., & Honig, S. C. (2008). Penile size and penile enlargement surgery: a review. International journal of impotence research, 20(6), 519-529.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant

4.4 / 5. 7

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir