Silikon Meme İmplantları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5
(1)

Silikon meme implantları ilk olarak 1962 yılında kozmetik cerrahide kullanılmaya başlamıştır.

O günden bugüne kadar gelişerek kullanılmaya devam eden silikon meme implantları günümüzde eme büyütme sürecinde tercih edilmekte ve aynı zamanda meme estetiği ameliyatlarında da kullanılmaktadır.

Diğer yandan meme estetiği yaptırmak isteyen birçok kadın silikon meme implantları ile alakalı daha fazla bilgi almak istemiştir. Sizler için silikon meme implantları ile alakalı bilinmesi gerekenleri paylaşacağız.

  • Silikon meme implantlarının kullanımı çok daha yaygındır. Doğal bir görünüm sunan bu implantlar, silikon jel ile doldurulmuş olan dayanıklı bir maddeden üretilmektedir. Diğer yandan silikon meme implantlarının boyutu meme estetiği kesisinin boyutunu da etkilemektedir.
  • Silikon meme implantları emzirme sürecini olumsuz etkilemekte, çünkü çoğu zaman süt kanallarını etkilemeyecek şekilde deri altına ya da göğüs kasının altına yerleştirilmektedir. Ancak yara izinin daha az görünür olmasını isteyen bazı kadınlar meme estetiği sırasında kesinin meme ucu bölgesinde yapılmasını tercih etmektedir. böyle bir tercih sonucunda süt kanallarının etkileneceğinin bilinmesi ve silikon meme implantının emzirmede sorun çıkarabileceğini bilmek önemlidir.
  • Meme kanserine önlem olarak her kadının düzenli aralıklarla mamografi çektirmesi gerekmektedir. Sorun şu ki silikon meme implantları mamografi çekimi sırasında X-ışınlarının dokudan geçmesini engellemekte, bu durumda bazı anormallikler gözden kaçabilmektedir. Bu nedenle silikon meme implantları bulunan kişilerin mamografiye ek olarak sonografi de çektirmesi gerekmektedir.
  • Silikon meme implantları kilo alma sürecinden etkilenmez. Ancak göğüsler kilo alma sürecinde değişecek ve meme dokusu artacaktır. Bu da implantların görünümünün bozulmasına neden olabilir.
  • Günümüzde kullanılan silikon implantlar, daha önce kullanılan implant maddelerinden çok daha dayanıklı olan geliştirilmiş silikon içermektedir.
  • Meme estetiği sonrasında göğüslerin rutin olarak incelenmesi ve meme dokusunda veya implantlarda herhangi bir değişiklik olmadığını anlamak için tıbbi muayeneleri aksatmamak önemlidir.
  • FDA’ya göre silikon meme implantlarının kullanım ömrü kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı kişiler için implant değişimi gerekli olmasa da bazılarının implantlarının 10 yıldan sonra herhangi bir zamanda değiştirilmesi gerekebilir. Özellikle implantta yırtılma ya da sızıntı gibi sorunlar varsa hemen değiştirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak silikon meme implantlarının kullanılması oldukça güvenlidir. Ancak meme estetiği düşünüyorsanız tüm detayları bilmek çok daha doğru olacaktır.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/what-is-silicone-2710059

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/types-breast-implants

5 / 5. 1