Karın Germe Ameliyatı Mı Liposuction Mı ?
1
(1)

Kadın ve erkekleri ayırt etmeksizin tüm canlıların güzel ve estetik görülme isteği vardır. Özellikle yaz ve bahar mevsiminde insanlar daha açık ve kısa giysiler tercih edebilir.

Cerrahi yöntemlerle, kişilerin karın bölgesinde meydana gelen deformasyonlar ortadan kaldırılır. Yağ aldırma ve karın germe ameliyatı sayesinde kişiler arzu ettikleri karın görünümüne kavuşur.

Ameliyat süreci ve sonrasındaki dönemde korse kullanma süresi de göz önüne alındığında kış ve ilkbahar ayları bu tür estetik ameliyatlar için ideal zamanlardır.

Bu tarz sorunlarda en sık başvurulan yöntemlerden en etkilisi liposuction (yağ çekme, yağ aldırma) ve karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarıdır.

Karın germe ve yağ aldırma ameliyatı tercih doğrultusunda birlikte veya ayrı ayrı yapılabilir. Deride ki sarkmalara, yırtılmalara, karın kaslarının gevşeme durumuna, cilt altında biriken yağ dokularına bağlı olarak uygulanacak yöntem değişebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Karın germe ameliyatı, aşırı kilo alıp vermeye dayalı veyahut hamilelik sonrasında meydana gelen karın bölgesi problemlerine cerrahi yöntem veya liposuction teknikleriyle müdahale edilmektedir.

Cerrahi işlemde, uzman doktor karın bölgesinde biriken yağların bulundukları yağ bezelerini cerrahi yöntemlerle vücut dışına aktarıyor.

Liposuction lazer ve vaser tekniklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Lazer tekniğinde deriye kanüllerle müdahale edilip var olan yağlar yakılır ve dışarıya aktarılır.

Vaser liposuction tekniği ses dalgaları ile yağları kırarak  ameliyat sonrasında idrar ve ter atılımı ile dışarıya aktarılır. Her iki teknikte de katı kalıp yağlar sıvılaştırılır ve vücudun dışına atılması sağlanır.

Bölgede ki duruma bağlı olarak teknikler değişebilir, mini abdominoplasti ameliyatı sayesinde alt kısımda ki mini karın germe operasyonu sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında 1 haftalık süreç tamamlandığında kişiler işlerine geri dönebilir. İyileşme süreci kişilerin ameliyat sonrası pansuman ve korse kullanımına bağlı değişebilir. İyileşme süreci doktor kontrolüyle tamamlanmalı ve gündelik hayata bu doğrultuda geçiş yapılmalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta korse kullanımı zorunludur. Özel üretilen bu korseler, iç çamaşırının içerisinde kalan kesileri tamamen kavrayarak iyileşme sürecini hızlandırarak toparlayıcı etki yaratır.

Ameliyat izlerinden tamamen kurtulmak 1-2 yılı bulabilir. Uygulanan kişisel bakımların izler üzerinde büyük etkileri vardır.

Liposuction Hangi Durumlarda Yapılır ?

Cilt altı yağ birikimlerinin fazla olduğu durumlarda karın bölgesi cerrahi müdahale gerektirmiyorsa uygulanabilir.

Karın derisi fazla gevşek ve sarkık olmadığı durumlarda daha doğru bir karar olacaktır. Karın ön duvarına, bele ve oblik bölgesine uygulanan bu işlem hastaların spor ve diyetlerle dengeleyememesi sonucunda uygulanmalıdır.

Eğer liposuction sonrası gebelik düşünülüyorsa bu ameliyat ertelenebilir. Kişinin vücudunu bozmayacak bir rutine oturttuğu zaman hayatını, bu tür operasyonlar daha uzun soluklu ve başarılı olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Mı Liposuction Mı  Tercih Edilmeli ?

Karın ve bel bölgesinde meydana gelen deformasyonların tedavisinde uzman cerrahların bölgeyi görerek işlem tercihine karar vermesi daha sağlıklı olacaktır.

Kişilerin kilosuna, vücut ve deri elastiklik durumuna bağlı olarak bile işlem tekniği değişiklik gösterebilir. Küçük yağ yakma operasyonlarında cerrahi işlemler yerine liposuction daha sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu iki operasyon birlikte yapıldığı zaman daha olumlu sonuçlar verecektir.

Hastaların yakılan yağdan sonra karın bölgesinde sarkma toplama gibi deri problemleri olmaması adına liposuction sonrası, karın germe ameliyatı tercih etmeleri doğru olacaktır.

Bazen de karın bölgesinde germe işlemi uygulanırken vücut orantısını sağlamak adına bölgeye liposuction uygulamak kişilerin ideal karın görünümüne kavuşmasını daha kısa sürede ve etkili sağlayacaktır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/liposuction-vs-tummy-tuck

1 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir