Liposuction İyileşme Süresi ve Detaylar
5
(1)

Liposuction, kanül adı verilen aletler yardımıyla önceden belirlenen ve bölgesel olarak atılamayan yağların bulunduğu bölgelerden yağ katmanlarının vakumlanarak uzaklaştırılmasına verilen isimdir.

Halk arasında çoğunlukla hastalarımın bu uygulamayı zayıflamak için yaptırdığı düşünülmektedir ama bu doğru bir bilgi değildir.

Lipocustion uygulamasının bir zayıflama aracı olarak görülmemesi gerekir ve hastalarımın gerçekten vücut şeklini bozan bölgesel kilo problemleriyle karşılaştıklarında bana başvurmalarını önermekteyim. Çünkü operasyon boyunca yağlar değil bu yağların hücreleri vakumlanarak uzaklaştırılmaktadır.

Basit estetik cerrahi operasyonlardan biri olarak saydığım Liposuction uygulamasının iyileşme süreci de belirli kurallara dikkat edildiği sürece kolay atlatılan ve hızlı bir süreç olarak hastalarımı yormamaktadır.

Bu süreci etkileyen en önemli hususlar ameliyattan ne beklediğiniz ve ameliyat sonrasında ki sürece ne kadar hazır olduğunuzdur.

İşlem uygulandıktan sonra hastalarım vücutlarında oluşacak birtakım değişikliklere hazırlıklı olmalıdır. Özellikle hazırlıklı olmanız gereken en önemli süreç sorunu oluşabilecek ödemlerdir. Operasyondan sonra vücudunuzda on gün boyunca kalacak olan ödemlere rastlayabilirsiniz.

Hastalarıma bu durumun geçici olduğunu ve normal karşılanmasının gerektiğini her operasyondan sonra aktarmaktayım. Çünkü işlemin boyutuna göre hastalarımın vücutlarından 5 litreye yakın yağ hücresi vakumlanarak uzaklaştırılmaktadır.

Bu durumda vücudunuzun ödem oluşturması gayet normal bir durumdur. Ayrıca ilk hafta iyileşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen hafif oranda ağrılarla karşılaşabilirsiniz.

Bu ağrılarda iyileşme sürecinde olması gereken olağan durumlardan biridir. Liposuction iyileşme süreci boyunca hastalarımın kullanması gereken ağrı kesicileri ve ödem yok eden ilaçları reçetelerde mutlaka yazmaktayım.

Bu sayede kolay ve kısa bir iyileşme süreci geçiren hastalarım kısa bir zaman içerisinde eski hayatlarına dönebilmektedirler.

Liposuction İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Basit estetik operasyonlardan biri olarak kabul ettiğim Liposuction operasyonunun iyileşme dönemi oldukça kısadır ve kolay atlatılmaktadır.

İyileşme süreci yapılan işlemin büyüklüğüne ve sizin bünyenize bağlı olarak yaklaşık bir hafta kadar sürmekte fakat beslenme ve çevresel faktörler gibi etmenlere bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Liposuction operasyonu ile beş litre yağ hücresinin uzaklaştırılma işlemi yaklaşık olarak üç saat sürmektedir.

İyileşme sürecinin ilk adımı olan hastanede kalmanız gereken süre ise biz doktorların görüşleri neticesinde belirlenmekte olup, ameliyatınızın genel yada lokal yolla yapılması da bu görüşümüzü etkileyen faktörlerdendir.

Normal durumlarda hasta yaklaşık yirmi dört saat hastanede kalmakta, geri kalan iyileşme sürecini ise evinde geçirebilmektedir.

Liposuction İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi zaman yüzeysel kimi zaman da derin yağ aldırma işlemi olarak kabul edilen Liposuction ve yöntemleri uygulandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Bu süreç uzman görüşleri ile birlikte belirtilen şartlara uyulduktan sonra daha kısa ve daha kolay geçebilmektedir.

Bu yazımızda Liposuction İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında madde madde sıralama yaparak sizleri bilgilendirmeyi hedefliyoruz;

 • Komplikasyon oluşma seviyeleri oldukça az olan Liposuction sonrasında hasta kaynaklı komplikasyon gelişmemesi için dikkat edilmesi gerekenler önemsenmelidir. Bu kapsamda uzman bir diyetisyene danışılmalı ve en uygun diyetin uygulanması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir diyet neticesinde kas dokularının, sinir sistemindeki sinirsel etkileşim ve fonksiyonların, kan hücrelerinin sağlıklı üretiminin desteklenmesi ve dolayısıyla da bağışıklığın sağlam kalması ile bu süreç çok kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.
 • Doktorunuzun verdiği korseyi belirtilen süre boyunca ve belirtildiği şekilde kullanmaya dikkat ediniz. 
 • Beslenmeye dikkat edilmeli, vitamin – mineral akışının doğal gıda türleri ile alınması sağlanmalıdır. Düzenli beslenme ile iyileşme süreci desteklenecek ve daha kısa sürebilecektir. 
 • Ağır kas hareketlerinden uzak durunuz. Bol su tüketimine geçiniz. Günde 3 litre su tüketimi ile iyileşme sürecinize katkı sunabilirsiniz. 
 • Çay – kahve tüketimi günlük 3 fincandan daha az alınmalıdır. Bu içeceklerin tüketilmesi demir mineralinin emilimini indirgeyebilmekte sonucu olarak da C vitaminine olan ihtiyaç artmaktadır. C vitamini cilt dokusu için gerekli temel vitaminlerdendir.
 • Hekiminizce lenf drenaj masajı uygun görüldüğü takdirde yapmalısınız. Bu masaj türü sadece bazı hastalar için tavsiye edilmektedir. 
 • Yeterli seviyede Çinko içeren besinler tüketilmelidir. Çinko minerali yaraların, cilt hücre ve dokularının kalitesini, iyileşme sürecini ve hızını doğru orantıda etkilemektedir. 
 • Operasyon sonrası gebe kalmanızda bir sakınca olmamakla birlikte işlemin ardından en az 6 ay – 1 sene gebe kalması önerilmez. 
 • Meyve, tahıl gruplarının yeterli alınması hedeflenmeli ve bu hedefe uygun olarak yağsız süt tercihine yönlenmelidir. 
 • Alkollü içeceklerde, tütün ürünlerinden, tuz tüketiminden, kırmızı et tüketiminden mümkün mertebe kaçınılmaya çalışılmalıdır. 
 • Liposuction işlemleri uygulanacak hastalar işlem öncesi doktorunu tam bilgilendirmelidir. Bu kapsamda düzenli kullanılması gereken tedavi edici ilaçları söylemelisiniz. İşlem sonrasında doktorunuz tarafından uygulanacak ilaçlar ve ürünler sizin kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girmemesi için bilgi aktarımının net olması lüzumludur.

Kaynakça:

https://www.verywellhealth.com/recovery-after-liposuction-2709904

https://www.news-medical.net/health/Liposuction-Recovery.aspx

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir