Yara İzi Tedavileri Fiyatları 2022
5
(2)

Yara izi tedavileri çeşitli tekniklerle yapılabilmektedir. Burada uygulanan tedaviler yaranın olduğu bölge ve kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu tedavileri açıklayarak listeleyecek olursak:

  1. Estetik cerrahi: Bu tedavi yöntemi daha çok ağır vaakalarda uygulanır. Eğer iz yanlış dikişten sonra olmuşsa,çökük veya geniş izler halindeyse cerrahi uygulama yapılır. Basamaklanma, yüzde meydana gelen boşluklara uygulanan bir işlemdir. İnce deride oluşan izler belli olmaz. Yani dudak,göz çevresi veya burun kanadı gibi bölgelerdeki yara izleri gözle görülmez ancak estetik çerçevede bozukluğa neden olabilir. Bu yüzden cerrahi müdahale gerektirir. Yara tek tek dokulara yaklaştırılıp özel estetik dikiş malzemeleriyle ve alanında uzman bir cerrah tarafından yapılır. Bu estetik dikiş operasyonunda yapılan dikiş gömülü kalır.
  2. Kamuflaj: Kamuflaj bilindiği gibi askerlerden mimar ve ressamlara kadar birçok alanda kullanılır. Aynı şekilde yara izlerinde kullanmakta mümkündür. Oluşan izler gözle görünüyorsa, bu izler küçük parçalara ayrılarak dikkat çekmesi engellenir.
  3. Yara içi kortizon uygulaması: Kortizon birçok tedavi yönteminde uygulandığı gibi yara izleri tedavisi içinde uygulanması mümkündür. Beden kollajen madde üretme özelliğine sahiptir ve kortizon bunu engelleyerek kabarıklığa yol açan hücrelerin sayısını düşürür. Ancak mutlaka uzman doktorunuzla görüşerek bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.
  4. Yaranın nemlenmesi: Vücudumuzun nem dengesini herzaman korumamız gerekir. Kremler ve özel yağlar gibi yarayı nemlendiren uygulamar yapmak gerekir. Yara izleri nemin eksik olmasından kaynaklanır. İz nemsiz kaldığında iz oluşumu artar ve iyileşme durur.
  5. Baskı: Özel korselerle yapılan tedavidir.
  6. Traşlama: Dermabrazyon denilen cihazların yardımıyla tedavi edilir.
  7. Lazer: Uygulanan lazer ışınlarıyla giderilen tedavilerdir.

Bunların dışında uygulanan yöntemlerde vardır. Bunlar radyoterapi ve izin altına yapılan kök hücre tedavileridir.

İlginizi çekebilir:

Vakum Tedavisi Nedir?

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir