Liposuction Sonrası Tekrar Kilo Alınır Mı?
5
(2)

Birçok insan her gün aşırı vücut yağı ile mücadele eder. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile yağ şişkinliklerinden kurtulamadığınızda, liposuction genellikle istenen vücut hatlarına ulaşmak için iyi bir seçenek olmaktadır. Liposuction karın bölgesi, uyluklar ve kalçalar gibi birçok alanı hedef alabilir.

Ne yazık ki, bazı erkek ve kadınların liposuction prosedürü için gerçekçi olmayan beklentileri olabilir ve istenen sonuçlara hemen ulaşılamadığında, genellikle ameliyatın başarılı olmadığını hissederler.

İşlemden sonra ne gibi sonuçların olacağını tahmin etmek ve plastik cerrahınızın bakım sonrası talimatlarını takip etmek, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir.

İşlemden sonra hafif bir rahatsızlık hissedebilir ve morarma, kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Reçeteli ilaçlar rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişliği azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için kompresyon giysisi giymeniz istenebilir.

Şişlik genellikle ilk haftanın sonunda azalmaya başlar. Bir dereceye kadar şişlik altı hafta kadar sürebilir, ancak birkaç gün içinde işe dönebilecek kadar iyileşebilirsiniz. Liposuction işlemi sırasında fazla yağ hücrelerinin alınması için küçük kesiler açılır.

Bu kesiler küçüktür ve mümkün olduğunca göze çarpmayan alanlarda yapılır, bu nedenle daha az fark edilirler. Prosedürden sonra onlara bakım yapmak için bakım sonrası insizyon talimatlarını almalısınız. Bu talimatlar, kesilerin minimum yara izi ile iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmalıdır.

Liposuction, tedavi alanındaki belirli sayıda yağ hücresini temelli ortadan kaldırırken, kalan hücreler yağ depolamaya ve boyut olarak büyümeye devam edebilir.

Sağlıklı bir diyetin ardından, bol su içmek ve düzenli bir egzersiz hayatına alışmak iyileşmeyi teşvik etmeye, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumaya ve şişlik azaldıktan sonra istediğiniz vücut hatlarına ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede liposuction sonrası tekrar kilo alma durumu da söz konusu olmayacaktır.

Muhtemelen, işlemden hemen sonra istediğiniz sonuçları göremeyeceksiniz. Kısa bir süre için tedavi edilen bölgede şişlik varmış gibi hissedebilirsiniz. Şişlik azaldıkça sonuçları görmeye başlayabilirsiniz. Liposuction uygulanan bölgede cildinizin bir kısmının sarkık olduğunu da fark edebilirsiniz.

Gevşek cilt zamanla sertleşebilir. Ancak yaş veya ne kadar yağ alındığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak cildi sıkılaştırmak için cerrahi müdahale gerekebilir.

Herkes farklıdır ve plastik cerrahınız, eğer gerekliyse vücut şekillendirme prosedürünüzün bir parçası olarak sizinle cilt sıkılaştırma hakkında konuşabilir. Ne kadar yağ alındığına bağlı olarak, işlemden 1-3 ay sonra nihai sonuçları görmeyi bekleyebilirsiniz.

Liposuction sonuçlarının mutlaka kalıcı olmadığını unutmamak önemlidir. Yağ hücreleri vücudunuzdan tamamen çıkarılırken, bazı yağ hücreleri vücutta kalabilir ve büyüyebilir. Daha ince görünümünüzün uzun süre keyfini çıkarabilmeniz için kendinize iyi bakmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir diyet yapın, bol su için ve düzenli bir egzersiz rutini uygulayın. Prosedürden hemen sonra basit bir yürüyüşe başlayabilir ve birkaç hafta içinde hafif tempolu ve yoğunluklu bir egzersiz antrenmanına başlayabilirsiniz.

Liposuction, inatçı fazla vücut yağını giderebilir ve istediğiniz vücut konturuna ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak gerçekçi beklentilere sahip olmak ve yeni görünümünüzü uzun vadede korumanın sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirdiğini bilmek çok önemlidir.

Liposuction, dünyadaki en yaygın kozmetik cerrahi işlemlerden biridir. Diyet ve egzersize dirençli fazla yağ birikimlerini giderir. Bu, sorunlu vücut alanlarının yeniden şekillendirilmesine ve konturlanmasına yardımcı olur.

Liposuction genellikle ayakta tedavi prosedürü şeklinde gerçekleşse de iyileşme biraz zaman alabilir. İşlemin türüne ve kapsamına bağlı olarak normale dönmeniz birkaç hafta sürebilir. İyileşme, yeni vücut şeklinizi ne kadar çabuk göreceğiniz konusunda sabır ve gerçekçi beklentiler gerektirir.

Liposuctiondan hemen sonra görünümünüzden dolayı cesaretiniz kırılmasın. Bu süreçte göreceğiniz morluklar ve şişlikler kısa zamanda ortadan kaybolacak anlık yan etkilerdir.

İdeal bir liposuction iyileşmesi, sizi görünüşünüzden memnun olarak aktif yaşamınıza döndüren bir tedavidir. Liposuction’ın tüm etkilerinin farkına varmak birkaç ayı bulabilir.

Liposuction sonrası iyileşmenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ilaçlarınızı almaktır. Ağrınızı kontrol etmek önemlidir, çünkü acı çektiğinizde dinlenemiyor, iyileşemiyor veya faaliyetlerinizi etkili bir şekilde artıramıyorsunuz.

Şiddetli ağrınız olmasa bile, reçeteli ağrı ilaçlarınızı doktorunuzun onayı ile birlikte alabilirsiniz. Aldığınız ilaçlar işe yaramıyorsa veya ciddi ağrı çekiyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin. Bu durum iyileşmenizle ilgili bir şeylerin doğru olmadığının bir işareti olabilir.

Kaynakça: Mentz, H. A. (2002). Changes in diet, exercise, weight, and serum lipids following liposuction. In Seminars in Plastic Surgery (Vol. 16, No. 02, pp. 183-186). Copyright© 2002 by Thieme Medical Publishers, Inc., 333 Seventh Avenue, New York, NY 10001, USA. Tel.:+ 1 (212) 584-4662.

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir