Liposuction Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?
3
(2)

Vücudun farklı bölgelerinde oluşan yağların alınması ve homojen bir görünüm yaratılması işlemidir. Egzersiz ile yağlardan kurtulmanın zor olduğu durumlarda özellikle vücudun bölgesel kısımlarında çok fazla yağ bulunan hastalarda cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Hastayı yağdan kurtarmak için özellikle kullanılan başarılı yöntem olan liposuction pek çok varyasyonla vücuttan cerrahi bir işlemle yağın alındığı tıbbi bir terimdir. Bu bir kilo verme yöntemi değil, hastayı vücudunda dengesiz biriken yağlardan arındırma yöntemidir.

Günümüzde en çok klasik liposuction kullanılmaktadır ancak son zamanlarda vaser liposuction gibi en yeni yöntemler de kullanılmaktadır.

Liposuction işlemine başlamadan önce, prosedürü neyi ve nerede yaptığınızı analiz edin. Analiz sonrasında liposuction’ın diğer operasyonlarla kombine edilip edilmeyeceğine ve nereden ve ne kadar yağ alınacağına karar vermelisiniz.

Hasta zihinsel olarak hazırlandıktan sonra cerrahi işlem başlayabilir. Liposuction lokal olarak veya genel anestezi altında yapılır ve bu ameliyat yaklaşık iki saat sürer. Yağın alınacağı bölgeye sıvı enjekte edilir veya ultrason dalgaları kullanılarak yağ hücreleri yok edilir.

Yağ hücreleri yok edildikten sonra küçük bir kesi ile küçük bir açıklık açılır ve parçalanan yağ hücreleri özel bir vakumla emilir. Gerekirse çıkarılan yağ, düzeltme için başka yerlere de enjekte edilebilir. Çıkarılıp başka bir bölgeye tekrar enjekte edilmesi operasyonun süresini uzatabilir.

Son zamanlarda vaser liposuction gibi birçok teknik klasik liposuction tekniklerine dayalı olarak geliştirilmiş ve klinik uygulamada başarılı sonuçların alınmasını mümkün kılmıştır.

Liposuction ameliyatları, uygulayan cerrah tarafından kapsamlı bir çalışma ve çaba gerektirir. Hastanın fiziksel hazırlığı, işlemden önce de cerrahın katı talimatları izlenerek yapılmalıdır.

Kan sulandırıcı, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Operasyondan önce ve sonra mutlaka doktorun diyetine uyulmalıdır. En az 5-7 gün sonra hasta sosyal hayatına dönebilir.

İşlemden önce, cerrahın talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlardan, sigaradan ve alkolden kesinlikle uzak durmalıdır. Ameliyattan önce ve sonra mutlaka doktorun diyetine uyulmalıdır. Hasta kısa sürede normal sosyal hayatına dönebilir.

Bu cerrahi bir işlem olduğu için hasta hijyeni gözeterek kendini enfeksiyona karşı korumalıdır. Liposuction, tekniklerin kullanılmasında birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların temelinde hastanın rahatı ve operasyonla birlikte hastanın vücudunda meydana gelen olumlu değişiklikler yatar.

Liposuction, tekniklerin kullanılmasında birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların temelinde hastanın rahatı ve operasyonla birlikte hastanın vücudunda meydana gelen olumlu değişiklikler yatar.

İşlemden hemen sonra hafif ağrı ve morarma bekleyebilirsiniz. Her operasyonda olduğu gibi, etkilenen bölgelerdeki şişlik tamamen normaldir. Ancak bunlar üç ay içinde tamamen azalır.

İşlemden hemen sonra emilen bölgelerdeki lenfatik sıvı nedeniyle kilonuz artabilir. Yaklaşık bir hafta içinde orijinal kilonuza dönmüş olacaksınız.

Çoğu durumda, liposuctionın nihai sonucu ancak altı ila dokuz ay sonra değerlendirilebilir. Derideki kesiler, genellikle zamanla kaybolan ve sonra zar zor fark edilen küçük izler bırakır.

İyileşme süreci ilerledikçe dokudaki son şişliğin azalması yaklaşık bir ay ila altı hafta sürer. Genel olarak, cilt ve deri altı yapılarının yeni vücut hatlarına tam olarak uyum sağlaması için üç aya kadar ihtiyaç vardır.

Ancak yaklaşık altı ay sonra, tüm estetik beklentilerin ne ölçüde karşılandığına dair nihai bir değerlendirme yapılabilir.

Deneyimli cerrah, liposuction işleminden önce her durumda olası prosedür tekniklerinden hangisinin kullanılacağına ve nasıl anestezi yapılacağına, yani hangi anestezinin kullanılacağına karar verir.

Yaşlı hastalar veya bağ dokusu doğal olarak zayıf olanlar için emme işlemi, cilt sıkılaştırma ile birleştirilebilir. Ancak hastaların kendilerinin de nihai sonuç üzerinde büyük bir etkisi vardır ve işlemden sonra kesinlikle doktor tavsiyelerine uymalıdır.

Bu, ödem birikimini önlemek ve iyileşme süreci sırasında gevşemiş, ağrıyan dokuyu stabilize etmek için tedavi edilen bölgeye bağlı olarak kompresyon kıyafetlerinin (çoraplar, bandajlar, korse) tutarlı şekilde giyilmesini içerir. Sıkıştırma giysisi altı haftaya kadar bir zorunluluktur.

Yaşam tarzı da iyileşmede belirleyici bir faktördür. Bilinçli beslenme ve buna karşı yeterli egzersiz ve eğitim iyileşmeye yardımcı olur.

Bu, yağ birikintileri yerine daha sıkı kasların oluşmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra doktorun, diyetisyenin ve yaşam koçunuzun hayatınız ile ilgili tavsiyelerine dikkat etmeli ve hayat kalitenizi artırmak için gayret göstermelisiniz.

Kaynakça: Berry, M. G., & Davies, D. (2011). Liposuction: a review of principles and techniques. Journal of plastic, reconstructive & aesthetic surgery, 64(8), 985-992.

3 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir