Meme Estetiğinde Doktorun Önemi
5
(1)

Meme estetiği, kadınlar için büyük önem taşıyor. Çünkü sadece görsel anlamda bir güzellik ya da estetik kaygılar değil, aynı zamanda sosyal yaşamda karşılaşılan sıkıntılar söz konusu olmaktadır.

Göğüslerin boyutsal farklılıkları ya da şekil bozuklukları, kişilerin özgüvenini derinden etkileyebilir ve hem sosyal yaşamda hem de iş yaşamında sorunlar yaşamalarına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra, herkes hayal ettiği meme şekline kavuşabilir. Bu imkânın ve de teknolojinin mümkün olması büyük bir avantaj sağlıyor ve kişileri hayal ettiklerine kavuşturuyor.

Meme boyutlarındaki farklılıklar, küçük ya da büyük olma durumu ya da şekil bozuklukları sağlık sorunlarını da beraberinde getirebildiğinden, meme estetiği ve gelişen teknoloji çok büyük önem taşıyor. Yapılabilen uygulamalar ise öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi ile tespit ediliyor.

En çok gerek duyulan ve de uygulanan meme estetiği operasyonları ise göğüs büyütme, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatlarıdır. Meme büyütme ve meme küçültme operasyonları, boyutsal farklar ve ihtiyaçlar için gerçekleştirilir.

İki meme arasındaki boyutsal farklardan, bedene oranla söz konusu olan aşırı büyüklük ya da küçüklük gibi sebeplere kadar pek çok gerekçe ile bu operasyonlar gerçekleştirilir.

Göğüslerin bedene oranla fazlaca küçük olması, meme büyütme ameliyatını gerekli kılabilir. Bu durum daha özgüvenli olmanızı sağlayacağı gibi, sizi daha güzel bir görünüme de kavuşturacaktır.

Kilo ve boy oranınıza göre ideal göğüs ölçüsünün doktorunuz eşliğinde belirlenmesi ve ardından doğal bir şeklin tercih edilmesi ile birlikte, meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Diğer taraftan göğüsleriniz vücudunuza oranla fazla büyük olabilir ve bu durum sizde çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Giysi bulmakta zorlanmak ve fazlaca dikkat çekmek gibi sıkıntıların yanı sıra, sırt ve bel ağrılarından, duruş bozukluğuna kadar farklı farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

Bu durumda meme küçültme ameliyatı adeta bir kurtarıcı olacak, sizi çok daha güzel ve çekici gösterecek meme boyutuna kavuşturacaktır.

Yapılan operasyon ile çok da zorlanmadan, ideal meme büyüklüğüne sahip olabilir, yaşamınızı güzelleştirebilirsiniz. Daha pozitif, daha mutlu ve kendinizi daha güzel hissedeceksiniz.

Göğüs estetiği söz konusu olduğunda, genellikle boyutsal müdahaleler akla gelse de, bunun yanı sıra şekilsel bozukluklara çözüm olarak gerçekleştirilen operasyonlar da söz konusudur. Bunlardan biri olan meme dikleştirme, daha şekilli göğüslere sahip olmanız anlamına gelir.

Göğüsler, kadınlarda boy, kilo, kalça ve omuz genişliği gibi ölçüler ile birlikte dikkate alınır. Buna göre ideal boyutu belirlenir. Şekle gelince ideal olan belirlenen bir şekil tanımı vardır.

Karşıdan bakıldığında meme başının konik bir biçimde olduğu, meme dokusundaki sarkmanın altta bulunan oluğu geçmediği, görünümünün daha diri olduğu ve yandan bakıldığı zaman da damla şeklinin mevcut olduğu meme tabiri, ideal olarak ifade edilmektedir.

Bu yüzden de estetik cerrahlar, gerçekleştirdiği meme estetiği operasyonlarında, bu detaylara dikkat ederler. Ancak, sadece bu bilgilere hâkim olmak başarılı bir estetik cerrah olabilmek için yeterli değildir.

Her hekimin, bilgisi, becerisi ve de tecrübesi farklı olacağından, her hekimin ortaya çıkardığı sonuçlar da farklıdır. İşte bu yüzden meme estetiğinde doktorun önemi çok büyüktür.

Hem aranızdaki iletişimin kuvvetli olması gerekir ki böylece ne istediğinizi anlayabilsin ve size o sonuçları yaratabilsin, hem de tecrübeli ve bilgili olmalıdır ki bu sayede sorunsuz bir süreç yönetebilsin.

Bu bilgiler ışığında doktor seçimini yapmanız, daha güzel sonuçlar almanız, hayal ettiğiniz göğüslere kavuşmanız açısından önemlidir.

Sizi sosyal yaşamda tatmin edecek, kendinizi güzel ve mutlu hissetmenizi sağlayacak olan meme estetiği, adeta yaşamınızı değiştirecektir. İşte bu ciddi önem sebebi ile doktor seçiminde hassas olmak gerekir.

Göğüs estetiği yaptırmak için hangi yaşlar arasında olmak gerektiği ise en çok sorulanlardan biridir. Meme gelişimi, kadınlarda ergenlik dönemi ile başlar.

Yani herkeste farklı bir yaşta başlayabilir. Ortalama olarak da 18 yaşında meme gelişimi tamamlanır. Bu yüzden de meme estetiği için belirlenen alt yaş sınırı 18 olmuştur.

Bununla birlikte ergenlik etkilerinin 20’li yaşlara kadar gelişim gösterebilmesi sebebi ile doktorunuzun değerlendirmesi sonucu bu kararı almanız daha doğru olacaktır. Üst yaş sınırı ise konulmamıştır.

Doktorunuzun yapacağı inceleme sonucu, göğüsleriniz için yapılabilecekler değerlendirilir ve buna göre ameliyat kararı verilir. Ameliyat planlaması yapılırken ise bazı durumlarda mümkün olduğunca hızlı hareket edilmesi gerekebilir ve planlamada ön sıralara alınması gerekli olabilir.

Bunlar, bunlar göğüslerin kadının psikolojisini etkiliyor olması olabilir ya da sosyal yaşamında alay konusu olması olabilir.

Diğer taraftan vücutta oluşan ağrılar, sütyen izleri, mantar ve pişik oluşumu oldukça ciddi birer gerekçedir.

Ayrıca özellikle göğüs büyüklüğünün ortaya çıkarabileceği solunum problemleri ameliyatın mümkün olduğunca erken bir tarihte gerçekleştirilmesini gerekli kılar. Ameliyat planlaması yaparken, buna dikkat edilmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatında hastanın kendi dokusu kullanılarak büyütme işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra protezlerin kullanılması da mümkündür. Bu tercih edilen büyüklüğe göre doktorunuzun yönlendirmesi ve de sizin isteğinize göre yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı ise meme başı çevresinden yapılan müdahale ile daha az iz ile memenin küçültülmesidir. Ayrıca bu ameliyat, meme kanseri gelişme riskinin de %40 oranında azaltılması anlamı taşır.

Meme dikleştirme ameliyatı ise göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatları içerisinde de uygulanabilir. Memenin boyutu ile ilgili bir değişiklik ortaya çıkarmayacak sadece sarkıklığı ortadan kaldıracaktır.

Daha dik ve daha genç görünen göğüsler için tercih edilmelidir. Özenle seçeceğiniz bir estetik cerrah, sizin için ideal meme şekli ve de boyutunu tespit ederek, başarılı bir uygulama gerçekleştirecek, sizi daha güzel kılacaktır.

Kaynakça:

https://parjournal.net/article/view/1254

5 / 5. 1