Cinsel ilişkinin kısa sürmesinden dolayı iki tarafında mutsuz olması ilişkinin gidişatını olumsuz etkileyen etmenlerden birisidir.

Tarafların cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır diye merak etmeleri oldukça normal bir durumdur. İlişki esnasında partneriyle kısa sürede boşalan erkeğin veya kadının bu olay karşısında tutumları oldukça sert olabilir.

Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır diye yapılan araştırmalarda önemli kararların etkisi altına alınmadan önce gerçek ve yanlış bilgileri anlayabilmek gerekir. Cinsel eylem esnasında çiftlerin birbirlerine karşı tutumları cinsel ilişki süresine etki eden önemli bir faktördür.

Cinsel ilişki esnasında tarafların tek düze bir yaşantısı bulunuyorsa bu sürenin kısalması olası ihtimaller arasındadır. Cinsel ilişki süresini arttırma teknikleri olarak birçok yazı internette yer alırken bu bilgilerin doğruluğundan nasıl emin olunur?

Erkeklerde Orgazm Süresi Nelere Bağlıdır?

Erkeklerin orgazm süreleri değişkendir. Sağlıklı bir erkek 5 dakikada da orgazm olabilir, 5 saniyede de, saat ya da saatlerde de.

Orgazm süresini tetikleyen pek çok faktör vardır ve asıl can alıcı nokta aynı faktörlerin gerçekleştiği birbirinden farklı zamanlardaki cinsel aktivitelerdeki orgazm sürelerinin çok daha farklı olduğudur. Özetle orgazm süresi hakkında bir netlik yoktur. 

 • Psikolojik Nedenlerin Orgazm Süresine Etkisi

Stres, yaşam tarzı, partneriyle olan ilişkileri erkeklerin orgazm süresini etkileyen faktörler arasındadır. Herhangi bir gün stres odaklı orgazm süresinde ani düşüşler yaşanabildiği gibi partneriyle olan manevi ilişkilerinde de süreler değişebilir. 

 • Endokrin Nedenlerin Orgazm Süresine Etkisi

Endokrin sistem hastalıkları da orgazm süresini değiştirebilmekte hatta erken boşalmaya neden olabilmektedir. Bilhassa tiroit bezi problemlerinden hipertiroit orgazm süresini kısaltan başlıca nedenlerdendir.

 • Ürolojik Nedenlerin Orgazm Süresine Etkisi

Prostat, idrar yolu sorun – hastalık ya da enfeksiyonları veya Hepatit benzeri bulaşıcı hastalıklar da orgazm süresinde kısalmalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle Üroloji alanında muayene ve bulaşıcı hastalıkların tetkikleri için ilgili departmanlara başvurulması önerilir.

 • Cinsel Uyum ya da Penis Problemleri

Partneriyle olan cinsel aktivite anlayışları, cinsel aktivite sırasında yaşananlar, peniste yaşanan problemler de sürelerin değişimine neden olabilir. özellikle fonksiyonel bozuklukların yaşanması erken orgazmın en büyük etkeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sekste Erkeğin Ortalama Boşalma Süresi Ne Kadardır?

Cinsel ilişki; penisin vajina ile olan hareketliliği demek değildir. Çok daha fazlasıdır. Sevişme süresi, sevişme anında yapılanlar, öpüşmek, sürtünmek gibi eylemler bütünüdür. Ancak konuyu daha basit kılmak için sadece orgazm anı yani boşalma anına değinerek ilerleyeceğiz. 

 • 500 Çiftle 30 Günlük Araştırmaya Göre

500 çiftin katılım gösterdiği 30 günlük bir cinsel deneyim araştırmasının sonuçlarından ilerleyeceğiz. Araştırmanın sonucu şu; sekste erkeğin ortalama boşalma süresi 33 saniye ile 44 dakika arasında büyük değişimler göstermiştir.

Bu değişimi ön plana çıkartacak olursak; aradaki zaman farkı tam olarak 80 kat. Çiftlerin genel ortalamasını alacak olursak bir erkeğin ortalama boşalma süresi sadece 5.4 dakika olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 • Türk Erkeklerinin Sekste Ortalama Boşalma Süresi

Araştırma Türkiye’yi de kapsıyor. Türk erkeklerinde ortama boşalma süresi ise 3.7 dakikaya kadar inebiliyor. Uzmanlara göre süredeki bu kayıp yaşam tarzı, maddi hayat, stres gibi etkenlerin ülkemizdeki erkekleri daha yoğun etkilemesidir.

Ancak bu süreler kısıtlı çiftlerin katılımından elde edilmiş olup boşalma süresi 44 dakikaya kadar yükselen erkekleri de kapsamaktadır. 

 • Erkeğin Ortalama Boşalma Süresini Etkileyen Faktörler

Erkeğin seks esnasında orgazma ulaşma süresini etkileyen pek çok faktör vardır. Aslında bu faktörler kadınları da etkilemektedir. Ancak erkeklerde çok daha yoğun, şiddetli ve önemlidir.

Cinsel aktivite sırasında; farklı mekanlar, farklı zaman dilimleri, farklı heyecanlar, farklı seks pozisyonları, farklı iç çamaşırları gibi etkilerle erkeğin boşalma süresi uzatılabilmektedir.

 

Geç Boşalmak İçin Neler Yapılabilir ?

Fiziksel Olarak Hap ve Benzeri Ürünler

İlişki süresini uzatmak adına kalp ve diğer organlar için büyük tehlike arz eden bazı hapların kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Erkek ve kadın arasındaki ten uyumunun yakalanması hap ve diğer ürünlerden daha etkili olacaktır.

Hap ve diğer tıbbi nitelikte olmayan ürünler kişinin sağlığını derinden etkileyebilir. Hatta bazı hapların ciddi kalp sorunlarına ve sevişme esnasında kalp krizlerine neden olduğu bilinmektedir.

Yaşı ilerlemiş insanlar tarafından başvurulan bu haplar ölüme sebebiyet verebilecek düzeyde oldukları bilinmelidir. Kişilerin hapları kullanmadan önce gerekirse bir doktor tavsiyesi almaları gerekiyor. Doktorlar bu hapların zararını daha detaylı olarak sizlere aktarabilir. 

Cinsel İlişki Süresini İki Katına Çıkarmak

Yapılan araştırmalara göre cinsel birliktelik esnasında yaşanan ilişkinin evli olan çiftler arasında zorunda bir eylemmiş gibi yapılması tarafları bu olaydan soğutabiliyor. Özellikle cinsel ilişki esnasındaki soğuk davranışlar iki tarafında bir an önce bitsin düşüncesine sahip olmalarına neden oluyor.

Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır yani bu gibi durumlarda nasıl süreyi iki katına çıkarmak mümkündür. İşte biraz buna değinmek istiyoruz.

Cinsel ilişki süresini arttırmak isteyen çiftlerin ilişki esnasında bunun bir zorunluluk olduğunu bırakmaları gerekmektedir.

Sevişme esnasında iki tarafında aklında yalnızca zevk almak ve mutlu olmak yer almalıdır. Bu düşünceler harici düşüncelerin ilişki süresini kısalttığı yapılan bazı deneyler ile tespit edilmiştir.

Prezervatif Seçimi Cinsel İlişki Süresini Uzatır

Prezervatif markaları diğer sağlıksız cinsel ürünler gibi değillerdir. Söyledikleri birçoğu reklamın geçerliliği mevcuttur. Geciktirici özellikleri ile tanınan bazı markaların özel ürünleri ile cinsel yaşantıya destek sağlanabilir.

Geciktirici haplar diğer ürünlere göre daha kalın ve farklı içerikleri bünyesinde barındırır. Bu içerikler sayesinde cinsel ilişki süresi uzun bir süreliğine arttırılabilir. Ancak cinsel ilişki süresini esas arttıran etmenin insanın kendisi olduğu kabul edilmelidir.

Durumun psikolojik veya biyolojik olduğu konusunda net bir tanı koymak mümkün değil. Doktora başvurarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek mümkündür.

Sevişme Esnasında Partnerinizle Konuşmak

Partner ile kurulan iletişimin cinsel ilişki süresinde ciddi bir önemi vardır. Sevişme esnasında partnerinizle kuracağınız iletişim olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Tarafların birbirine daha bağlı kalması ve ilişki esnasında kontak kurulabilmesi oldukça önemlidir. Tarafların birbirleriyle konuşması konuyu dağıtacağı için sürekli aklı kişinin boşalmaya gitmeyecektir.

Ancak bazı kişiler şehvetli konuşmalardan çok fazla tahrik olduğu için olumsuz sonuçları olabilecek bu durumun kesinliği konusunda bir şey söylemek mümkün değildir. Yani bu durum her çiftin arasında işe yaracak demek doğru olmayacaktır.

Açıkçası her çiftin bu konuda farklı yöntemler ile işe yarar bir yöntem elde edeceğini bilmek gerekir. Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır diye soranlar için bu yöntemin kesinliği konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir.

Cinsel İlişki Esnasında Farklı Şeyler Düşünmek

En sık başvurulan bu yöntemin cidden işe yaradığı yönünde birçok uzman yorumu yapılmıştır. Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır araştırmalarında göze ilk çarpan konu o esnada farklı şeyler düşünmek olduğu görülüyor.

İlişki esnasında boşalmaya yakın farklı şeyler düşünmek aldığınız zevkin ötesine anlık olarak geçtiğinde boşalma süresi bir nebze olsun uzayacaktır. Partnerinize farklı şeyler düşündüğünüzü belli etmemek bu noktada çok önemlidir.

Partneriniz bu hususta başka birini düşündüğünüzü veya kafanızın nereye takıldığını merak ederek ilişkiden zevk almayabilir.

Bir süre sonra partnerin bu konuda uzaklaşması ve cinsel ilişkiden kaçınması olası ihtimaller arasındadır. Yani ilişki sürecinde düşüncelerinizi belli etmemek adına partnerinize sarılmanız göz kontağı kurmamak için iyi bir yöntem olabilir. 

Aşk Kaslarını Çalıştırmak Cinsel İlişki Süresini Arttırır

CİSED örgütünün Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak tarafından yapılan bir açıklamaya göre pelvis tabanı olarak bilinen bölgenin aşk kasları olduğu belirtildi.

Bu bölgerin görevleri dışkı yapmak, idrar yapma ve tutma becerilerini sağlamak ve cinsel işlevleri yerine getirmektir. Bu bölgeleri çalıştırmak için pilates, bisiklet hareketi ve bu bölgelerdeki kasları hareketlendirecek egzersizlerin tamamı cinsel ilişki süresinde bir etkiye sahip olacaktır.

Erkeğin boşalma süresinin bu şekilde kısalacağını belirten Sayın Gülüm Bacanak’ın açıklamaları bu yönde oldu.

Bu düşüncelere göre aşk kasları denilen bölgelerin çalıştırılması cinsel ilişki süresini arttırdığı söylemlerinin yanı sıra erkeğin performansında ciddi artışların yaşandığı tespit edilmiştir. Yani erkek yaptığı egzersizler sonucunda daha kaliteli bir sertleşme yaşayabilir.

Ön Sevişme Performansı ve Süreyi Uzatır

CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık tarafından ortaya atılan bir diğer görüş ise ön sevişme üzerine olmuştur. Ön sevişmeyle birlikte cinsel ilişki süresinin ciddi oranda arttığı, araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Erkeğin kadını tatmin edebilmesi açısından klitoris olarak bilinen organı ön sevişme sürecinde uzunca bir süre uyarması ilişkiyi performans açısından etkileyecektir.

Klitorisin uyarılması erojen bölgeleri harekete geçirir. Bu bölge uyarılmadan başlanılan seks aktivitelerinde cinsel birliktelik sonucu hüsran olma ihtimali çok yüksektir.

Kadının klitorisiyle uyarılması cinsel doruğa hızlı bir şekilde ulaşması anlamına gelir. Cinsel birlikteliğin ön sevişme süresinin uzun olması erkeğin boşalma süresinde artışına olanak sağlar.

Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır ve daha geç boşalma yöntemleri arasında uzmanların açıkladığı bu yöntemin işe yaradığı deneyler yoluyla tespit edilmiştir.

Cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır diye yapılan araştırmalar sonucunda en çok kullanılan yöntemler kısaca ön sevişme, ilişki esnasında farklı şeyler düşünme ve geciktirici prezervatif kullanarak erken boşalmayı engellemek olduğu görülmektedir.

Sık Başvurulan Ereksiyonu Uzatma Teknikleri Nelerdir?

 • Cinsel İlişkiden Birkaç Saat Önce Mastürbasyon Yapmak

Erkeğin cinsel birleşmeye katılmadan önce mastürbasyon yapması önerilen tekniklerden biridir. Ancak mastürbasyon cinsel aktiviteden hemen önce olmamalıdır.

Önerilen süre birkaç saat öncesidir. Eğer cinsel birleşmeden kısa bir süre önce yapılırsa tekrar ereksiyon olmasında sıkıntı olabilir ya da hiç ereksiyon olamayabilir. Bu durum tamamen doğaldır. Bu nedenle birkaç saat öncesi önerilmektedir.

 • Cinsel Aktiviteye Renk Katmak – Farklılık Yaşamak – Yaşatmak

Ereksiyon halinin uzatılabilmesinde bir diğer etkili yöntem ise cinsel hayata renk katılmasıdır. Aynı partnerle uzun süre cinsel aktivite yaşamak ereksiyonu programlamış gibi rutin sürelerde tutabilir.

Örneğin hep aynı pozisyonlarda, yerlerde, mekanlarda cinsel deneyimleri tekrarlamak ereksiyonu kısaltıcı nedenlerin başında gelir. Yeni pozisyonlar, mekanlar, kıyafetler kısacası farklılıklar yaşamak ereksiyonun süresini arttırabilir.

 • Kaçınılmazı Geciktirebilirsiniz

Her erkeğin ve kadının kaçınılmaz anı vardır. Özellikle erkeklerdeki bu kaçınılmaz anların sayısı oldukça fazla ve sık olabilmektedir.

Bu nedenle kadın partnerin ya da erkek partnerin karşı cinsten birkaç saniye ile bir dakika arasında zaman zaman uzaklaşarak kendini frenlemesi sağlanabilir. Ancak süre bir dakikayı aşmamalıdır. Aksi halde erkek ereksiyonunda sorun olabilir. Özetle sertleşmesi gidebilir. 

 • Cinsel Organını Kavramayı Deneyebilirsiniz

Erkeğin cinsel organını tutmak belli başına bir risktir. Çünkü bu hareket bile ona aşırı derecede kışkırtıcı gelebilir. Ancak etkili olduğu zamanlarda vardır. Bu nedenle elinizle ya da penis halkası gibi ürünlerle erkeğin boşalmasını engelleyici fiziksel müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Cinsel İlişki Süresini Spor Cidden Etkiliyor Mu?

Spor yapmanın faydalarından uzun uzun bahsetmek yerine direk konu hakkında detaylarına inmek daha doğru olacaktır. Spor yapmak, cinsel birleşim esnasında kadının ve erkeğin daha formda olmasına yol açan önemli bir etmendir.

Erkeklerin cinsel birleşme esnasında vajina içerisinde yorulmadan daha dinç bir biçimde kalabilmelerine yol açan spor etkeni cinsel ilişki süresi nasıl uzatılır diye soranların denemesi gereken yöntemlerden birisidir.

Egzersizlerin kalp hızını arttırması ve vücudun kan dolaşımını ciddi bir biçimde arttırmasından dolayı cinsel ilişki süresininde arttığı bilimsel bulgular arasındadır. Spor yapan bireylerin cinsel yaşantıları yapmayan kişilere göre daha aktif olduğu bilinmektedir.

Cinsel birleşme esnasında erken boşalma sorununu daha çok sigara ve alkol tüketen bireyler yaşıyorlar. Sigara ve alkol erken boşalma ve iktidarsızlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kısa süre içerisinde etkisi görülmeyen sigara ve alkol etkisi yaşın ilerlemesiyle birlikte ciddi problemlere neden olabilir.

Kaynakça: Hartmann, U., Schedlowski, M., & Krüger, T. H. C. (2005). Cognitive and partner-related factors in rapid ejaculation: differences between dysfunctional and functional men. World journal of urology, 23(2), 93-101.

https://www.durex.com.tr/blogs/cinselligi-kesfedin/ereksiyon-suresini-uzatmak-icin-ipuclari