Eğri Burun Estetiği Nedir?

Eğri burun sorunu çocukluk yaşlarından itibaren farkında olunan bir durumdur. Genellikle genetik faktörlerden kaynaklı bir sorun olsa da yaşanılan travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Genetik anlamda kıkırdak dokunun aşırı büyümesi ve burun duvarında eğrilik meydana gelebilir. Eğriliğin ne kadar çok olduğu bireyden bireye farklılık gösterir. Bazı kişilerde herhangi bir sorun yaşatmasa da bazı kişilerde nefes almada problemler, geceleri uyku sırasında burun kanamaları gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Eğri burun estetiği de bu sorunların çözülmesi ve kişinin daha rahat nefes alması için yapılan bir estetik cerrahi işlemidir.

Eğri Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Eğri burun estetiği nasıl yapılır, sorusuna eğriliklerin tiplerine göre yanıt vermek gerekmektedir. Eğrilik tipleri 4 şekilde görülmektedir:

 • Tüm burnun blok şeklinde eğri olması
 • Burun kökü ile ortası arasındaki kısımda eğrilik
 • Burnun ortasından ucuna doğru eğrilik
 • Burunun tamamı S şeklini almıştır

Burun eğriliği operasyonunda görülen bu farklı eğrilik tablolarına farklı işlemler uygulanmaktadır.

 • İlk maddede bulunan hastalarda yüzün genelinde bir eğrilik meydana gelmektedir. Burun, alın ve dudak geçişlerinde de belirgin olan bu eğriliğe kapsamlı şekilde müdahale edilir.
 • İkinci maddedeki hastalar burnun sırt kısmındaki eğriliğin düzeltilmesi işlemine tabi tutulurlar. 
 • Üçüncü grup için ise kıkırdak yapıya müdahale edilmektedir. Eksik kısmın tamamlanması ile problem çözülmektedir.
 • Dördüncü maddede yer alan hastalarda üçüncü madde ve ikinci maddelerine yapılan işlemlerin tamamı aynı anda tek operasyon içerisinde yapılır.

Tüm burun eğriliği işlemlerinde önemli olan hastanın ne gibi bir soruna sahip olduğu ve sahip olduğu tüm sorunların hangi teknikler kullanılarak çözüleceğidir. Bu nedenle ön muayene sırasında eğriliğin tipi belirlenir ve operasyonun ihtiyaçlarını hekim kafasında planlayarak ameliyata başlar.

Eğri Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Burnunuzun atelleri ve tamponları çıkarıldıktan sonraki süreçte gördüğünüz burun şekliniz henüz tam toparlanmamış bir dokudur. Bir süre bunun oturma süreci olmaktadır. Yaklaşık 1.5 aylık o süreci atlattıktan sonra yeni burun şeklinize kavuşmuş olursunuz.
 • İlk 3 – 4 ay burnunuzu her türlü darbeye karşı korumalısınız. Aksi halde burnunuzun şekli bozulabilir ve operasyonun başarı oranı düşebilir.
 • Bu dönemde normalde gözlük kullanan kişiler lens kullanmalıdır. Gözlüğün burna yaptığı ağırlık zaman içerisinde toparlanma sürecinde olan burnun kas dokusunda hafif çökme meydana getirebilir. Bu da istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olabilir.
 • Burundan hafifçe pembe bir sıvı gelirse hiç endişe duymanıza gerek yok. Bu dokularınızın toparlandığı anlamına gelmektedir.
 • Eğri burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gerekenlerden biri olan bir diğer husus aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği bulunan ağrı kesicilerden uzak durmalısınız. Bu ilaçlar kanamaya veya kanama meydana geldiğinde miktarında ciddi artmaya neden olabilirler. Hangi tür ağrı kesicileri kullanabileceğinizi hekiminize danışmalısınız.
 • Burun içerisinde ilk günlerden konulan silikon vb. malzemeler varken ağır aktivitelerden kaçınmalısınız. Fazla hareket etmek bu yapıların kaymalarına neden olabilir.

Eğri Burun Estetiği Riskleri Nelerdir?

Eğri burun estetiği bir cerrahi operasyondur. Yalnızca estetik kaygılardan dolayı değil, nefes almayı kolaylaştırmak gibi nedenlerin varlığından dolayı sağlık için de yapılması gereken bir operasyondur.

Eğri burun estetiği riskleri de her cerrahi işlemlerde olan riskleri taşımaktadır. Bunların yanı sıra herhangi bir ek risk faktörü sağlıklı bireylerde bulunmamaktadır.

Hekiminizden uygulama öncesine ve sonrasına ilişkin dilediğiniz zaman bilgi talebinde bulunarak size özgü olan ek bir hastalığınız kaynaklı risk faktörünün olup olmadığını muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Örneğin, uzun süredir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bunu bırakma sürecinizin ne kadar olması gerektiği veya bu ilaçları bırakamayacak bir hastalığınız varsa operasyonu daha farklı hangi şekillerde ele alınabileceğini size hekiminiz ön muayene sırasında söyleyecektir.

Bu nedenle en doğru şekilde kendinizin sahip olduğu risk faktörlerinden haberdar olmak için bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Bunun dışında herkes için geçerli olan her ameliyatın ve genel anestezinin getirdiği risk faktörleri bulunmaktadır. Ancak sizin bir kronik rahatsızlığınızın varlığı operasyon sürecini tamamen size farklı kılabilir.

Bütün konularda her zaman sonrası yaşanılan sorunlar olsun öncesinde merak ettikleriniz olsun size hekiminiz tarafından belirtilmelidir. Her bireyin vücudunun özgün olduğunu ve sağlıkta her sürecin kişilere göre değiştiğini bilmelisiniz.

 

Call Now Button
× Bilgi ve Fiyat Alın