Emzirme Döneminde Göğüs Estetiği
5
(1)

Bilindiği üzere bebek emzirme hem fizyolojik hem de hormonel bir durumdur. Kadın hamilelik sürecine girer girmez hormon sisteminde değişimler başlar. Bu değişimin bir parçası da kadın göğüslerinde yaşanmaktadır.

Doğum sürecine yaklaştıkça süt salgılaması başlar ve doğumun tamamlanması ile birlikte aktif olarak sürekli dolar.

Süreç yaşanırken göğüs bezlerindeki hormonel yapı salgılama gerçekleştirilir ve salgılama ile birlikte memedeki süt kanalları dolmaya başlar ve doldukça da göğüs ucuna doğru ulaşım hızlanır.

Bebeğin emme aktivitesi ise süt oluşumunun tetiklenmesinde en az hormon sistemi kadar etkilidir. Bu süreci yaşayan pek çok kadın Emzirme Döneminde Göğüs Estetiği Yapılır mı? Ya da ameliyattan sonra bebek emzirilir mi? Gibi sorular sormaktadır.

Yazımızda soruların tamamına ek olarak silikon emzirmeye engel mi, silikon taktırdıktan sonra emzirme, hamilelikte silikon gibi konuları soru cevap teknikleri ile işlemeye çalışacağız.

Göğüs Büyütme – Göğüs Küçültme Ameliyatı Emzirmeye Engel mi?

Meme büyütme veya tam tersi meme küçültme operasyonlarını ardından gebe kalmak ya da gebelik gerçekleşerek bebek emzirmek herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Silikon ameliyatı olanlar bu konuyu çok merak etmektedir. Ancak içiniz rahat edebilir çünkü göğüs büyültme estetiği ya da göğüs küçültme estetiği üt kanallarına yönelik bir tahribat etkeni barındırmadığı için bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Buna ek olarak estetik müdahale yapılmış bireylerin gebelik – emzirme dönemlerinde silikon sarkar mı soruları da oldukça yaygındır. Süreç içerisinde ve sonrasında fiziksel bir kaza – darbe olmadı müddetçe silikon sarka yapmamaktadır.

Gebe Kalırsam – Bebek Emzirirsem Göğüslerimin Şekli Değişir mi?

Gebelik ve emzirme süreçlerinde fizyolojik ve hormon yapısında değişimler olur. Doğal olarak meme ölçüleri büyür. Büyümesinin nedeni süt salgılanmasıdır. Gebeliğin başından sonuna dek her daim az da olsa bir süt salgılaması yapılmaktadır.

Bebek emzirme sürecine geçildiğinde ise süt salgılaması artar ve hali ile meme çapında iki kata kadar büyüme yaşanabilir. Emzirme döneminin sona ermesi ile birlikte süt salgılaması sonlandığı için meme de aynı orantı ve hızla eski haline geçer.

Dolayısıyla daha önceden göğüs estetiği yaptırır ve sonrasında gebe kalırsanız ya da bebek emzirirseniz göğüslerinizin şekli değişmez, değişim sadece süt kanallarının dolmasından kaynaklıdır ve emzirme sonlanınca kısa sürede estetik sonrası haline döner.

Büyük Göğüslerin Küçültüldükten Sonra Emzirmeye Engel mi?

Büyük göğüsler kadının sırt – bel – göğüs bölgeleri başta olmak üzere genel omurga yapısına ağırlık oluşturmaktadır.

Estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olmamakla beraber bireyin genel yaşantısında hafif de olsa ağrı çekmesine neden olabilmektedir. Bu neden dışında tamamen estetik açıdan küçültmek isteyen kadınların sayısı azımsanmayacak kapasitelere ulaşmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatının ardından hamile kalınırsa ve sonucu olarak emzirme süreçlerine girilirse bebeğinizi emzirmeye herhangi bir zararı olmamakla beraber aksi yönde faydalarını görebileceksiniz.

Zaten büyük olan göğüsler bir de süt salgılaması ile neredeyse iki katına kadar hacim sağlar ve doğru orantılı olarak da göğüsler çok büyür.

Süt dolması ile birlikte kadın eskiden yaşadığı büyük göğüs sendromu ve sendrom ile birlikte gelen acıyı daha fazla hissetmeye başlar. Üstelik bebeği emzirmekte de güçlükler çekebilir.

Meme Estetiği Süt Bezlerine Zarar Verir mi?

Silikon emzirmeye engel mi, ameliyattan sonra bebek emzirilir mi sorularının yanında en çok yönlendirilen bir başka soru işaret ise meme estetiği süt bezlerine zarar verir mi?

Meme estetiği süt kanalları ile doğrudan ilişkili değildir. Bu nedenle süt kanallarına herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

Emzirme Döneminde Göğüs Estetiği Yapılır mı?

Gebeliğin ilk anından itibaren kadın fizyolojisi ve hormon yapılarında zaman geçtikçe artan bir salgı süreci yaşanmaktadır. Meme içindeki salgı bezleri hormon sistemindeki değişimlere ek olarak gelişir ve süt üretmeye başlar.

Doğuma yaklaştıkça salgı artar ve süt kanallarından meme uçlarına doğru sütün yolculuğu hızlanmaktadır. Bu aşamada süt üretimi ile birlikte damar yapıları da genişler.

Özellikle beyaz tenli kadınlarda beyaz damar görüntüsünü süt arttıkça ve meme büyüdükçe gözlemleyebilirsiniz. Emzirme Döneminde Göğüs Estetiği Yapılır mı? Sorusuna şu şekilde bir yanıt verebiliriz.

Bu süreçte meme hacmi artar, süt ile meme daha da büyür, süt kanalları büyür, damarlar genişler ve büyür. Dolayısıyla emzirme döneminde göğüs estetiği yapılması uygun bulunmamaktadır.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/28/5/534/202938

https://internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1746-4358-9-17

5 / 5. 1