Liposuction İşlemi Acılı ve Ağrılı Mıdır?
0
(0)

Liposuction, yağ hücrelerinin kanül yardımı ile cilt altında belirli noktalarda emildiği bir operasyondur. Liposuction vücut oranlarını ve silueti uyumlu hale getirmek için kullanılır.

Liposuction hiçbir şekilde diyetin yerini almaz ve aynı zamanda hızlı kilo vermeye hizmet etmez. Daha ziyade, vücudun özellikle diyete dirençli kısımları yok ederek kilo vermeye yönelik tamamlayıcı bir önlem olarak çok iyi tedavi edilebilir.

Liposuction, lokal olarak biriken fazla yağın vakumla çıkarılmasıdır. İstenmeyen vücut bölgesindeki fazla yağı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılır. Yerel bölgede incelmenin mükemmel bir yolu, belki de en popüler olanıdır.

Liposuction genel bir kilo verme yöntemi değildir. Obezite tedavisi değildir. Amaç estetiktir. Vücut hatlarını değiştirmek ve iyileştirmek isteyenler için uygundur.

Hiçbir cerrahi işlem tamamen yan etkisiz değildir. Bir ameliyatın yan etkileri söz konusu olduğunda ağrı muhtemelen ilk sırada yer alır. Bu aynı zamanda liposuction için de geçerlidir.

Bacaklarda ve midede istenmeyen yağlara son verme prosedürü oldukça basit bir işlem olsa bile, ameliyat sonrası rahatsızlıktan kaçınmanız mümkün olmayacaktır.

Hoş olmayan yan etkinin doğrudan önlenmesi maalesef mümkün değildir. Ancak protein açısından zengin bir diyetle vücudunuzu önceden destekleyebilirsiniz.

Ayrıca önceden yeterince su içtiğinizden de emin olmalısınız. Bu, ameliyattan sonra doku şişmesini daha hızlı azaltmaya ve böylece gerginlik hissini gidermeye yardımcı olabilir.

İşlem sonrası hızlı bir şekilde ayağa kalkabilmeniz için en önemli şey işlem sonrası bakımdır.

Tromboz profilaksisi, korse, çorap ve pantolonla kompresyon, lenf akışını uyarmak için masaj, orta düzeyde egzersiz ve protein açısından zengin beslenme iyileşme sürecini destekler. Doktorla yaptığınız görüşmeye uygun olarak size ağrı kesiciler de verilecektir.

Vücuda liposuction yapıldıktan sonra ameliyat bölgesini hareketsiz hale getirmek ve başlangıçta biraz fazla geniş olan cildin yeni konturlara adaptasyonunu desteklemek için kompresyon giysisi en az 2 hafta gece-gündüz, ardından 1-3 hafta sadece gündüz giyilmelidir.

İlk 1-2 gün içerisinde göz ardı edilemeyecek miktarda bir miktar kanla karıştırılmış anestezik solüsyon daha derin kesilerden boşaltıldığı için bu noktalarda işlem sonrası size sağlanan emiş kompresleri kullanmalısınız.

Boyun liposuction sonrası sadece 12-48 saat bandaj takılması yeterlidir.

Ameliyat günü öğleden sonra uyumanızı veya erken yatmanızı öneririz. Bununla birlikte, kalan sıvının boşaltılmasının tek yolu bu olduğu için egzersiz çok önemlidir. Bu nedenle, çevrede kısa bir yürüyüş yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bununla birlikte, aşırı fiziksel efordan kaçınmalısınız.

Operasyon günü liposuction sonrası bol miktarda sıvı almalı ancak alkol tüketmemelisiniz. Sigara içenler mümkünse sigara içmekten kaçınmalıdır.

Ameliyattan sonraki birkaç gün hafif ağrı, yanma hissi ve yara bölgesindeki deride geçici uyuşma olması normaldir. İşlem sonrası ağrı genellikle şiddetli kas ağrısı olarak tanımlanır. Ağrınız varken kan seyreltici ağrı kesiciler almamanız önemlidir.

Örneğin parasetamol (günde 3 defaya kadar 500 mg) veya ibuprofen (günde 2 defaya kadar 600 mg) içeren ağrı kesiciler almalısınız, bunlar bir ağrı kesiciye ek olarak ayrıca bir dekonjestan etkiye sahiptir.

Ameliyattan sonraki gün tekrar araba sürebilirsiniz ancak uzun mesafelerden kaçınmalı veya her saat durmalı, biraz dolaşmalı veya hafif jimnastik yapmalısınız.

Büyük miktarlarda lokal anestezi kullanımına bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen geçici değişikliklere bağlı olarak operasyondan sonraki ilk gün dudaklarınızda mavileşme veya hafif bir nefes darlığı fark edebilirsiniz.

Bu nedenle işlemden sonraki ilk birkaç gün uzun mesafeli uçuşlardan kaçınmalısınız. Venöz trombozu önlemek için kompresyon giysilerini özellikle ilk iki hafta düzenli olarak giydiğinizden emin olmalısınız.

Bu günlerde vücudunuzdaki önemli iyileşme sizi dar giysiler giymeye teşvik etse bile, örneğin çok sıkı kemer veya bel bantlarından baskı noktalarından veya eziklerden kaçınmak için tedaviden sonraki ilk birkaç hafta oldukça rahat ve bol giysiler giymelisiniz.

Küçük müdahalelerden sonra birçok hasta bir veya iki gün sonra işine geri döner. Ancak kural olarak, prosedürden sonra yaklaşık bir boyunca işten izin almanız tavsiye edilir.

Ameliyat bölgesindeki ağrılı kaslar izin verir vermez spor aktivitelerine devam edilebilir (yaklaşık 2-3 hafta sonra). İlk dört hafta saunaya, solaryuma gitmekten veya güneşlenmekten kaçınmalısınız.

Kaynakça: Perry, A. W., Petti, C., & Rankin, M. (1999). Lidocaine is not necessary in liposuction. Plastic and reconstructive surgery, 104(6), 1900-1902.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir