Meme Kanseri Sonrası Meme Estetiği İle Yeni Bir Başlangıç
5
(1)

Meme kanseri kadınların en sık savaştığı kanser türlerindendir. Meme kanserinde ilerleyen durumlarda memenin alınması kanserin vücuda yayılmasını engellemek adına tercih edilebilmektedir. Ancak memenin alınması kişide psikolojik olarak sorunlara ve mutsuzluğa neden olabilir.

Bu gibi durumlarda hem kişinin hayat enerjisini yeniden yükseltmek hem de göğüs bölgesindeki orantısızlığı azaltmak amacıyla meme estetiği uygulaması tercih edilmektedir. Memenin alınması nedeniyle yapılan bu estetik uygulamaya Meme rekonstrüksiyonu denir.

Meme kanserinde erken teşhisin yaygınlaşması ve tedavi seçeneklerinin artmasıyla beraber kanserle savaşmak mümkün olsa da gerekli durumlarda memenin alınması kişiye her zaman yaşadığı zor dönemleri hatırlatmakta ve fiziksel açıdan da olumsuz etkilemektedir.

Bu noktada oldukça gelişen tıp teknolojisi sayesinde yeniden meme yapımı veya meme onarımı mümkün olmaktadır. Böylelikle memeler arasında orantısızlık yok olur ve kişi eski günlerini geride bırakarak yeni bir hayata başlayabilir.

Tüm dünyada kadınların en sık yaşadığı hastalıklardan olan meme kanserinde artık meme onarımı tedavinin bir parçası olarak görülmektedir.

2010 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından alınan bir karara göre tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleriyle alakalı bilgilendirilmesi zorunludur.

MEME ONARIMI İÇİN EN UYGUN ADAYLAR

Meme onarımı için tüm meme kanseri hastaları uygun aday olsa da en uygun adaylar kanserin tamamen yok olduğu adaylardır. Bazı durumlarda uzman hekim hastanın beklemesini istemektedir.

Kişi kendini yeni bir ameliyata hazır hissetmediğinde de meme onarımı yapılmaz. Aynı zamanda sigara kullanan, obez veya yüksek tansiyon hastalarının da bir süre beklemesi daha doğru olacaktır.

Meme onarımında birçok yöntem mevcuttur. Derinin genişletilerek  altına protez yerleştirilmesinin yanı sıra vücudun başka bir bölgesinden alınan dokuyla da meme onarımı mümkündür. Bu konuda en doğru karar hasta ve doktor tarafından verilmelidir.

Aynı zamanda bazı durumlarda meme onarım ameliyatları memenin alınmasının hemen ardından başka bir ameliyata gerek olmadan da yapılmaktadır.

5 / 5. 1