meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme
3.7
(17)

Aşırı büyük memelere sahip olan kadınların tercihi olan meme küçültme ameliyatı, memenin daha küçük bir hal alması ve dik bir görüntüye sahip olması için yapılmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı için çok sayıda teknik bulunmaktadır. Bu teknikler arasında doktorunuzun karar verdiğine göre ameliyat başlar.

Ameliyatın bitimi sonrasında iyileşme süreci meme büyütmeye göre daha az sancılı geçse de yine de tipik ağrılar oluşacaktır. Estetik cerrahınızın tavsiyelerine uyarak en kısa süre içerisinde iyileşme durumu tamamlanmış olacaktır.

Meme Küçültme Sonrası Ağrı ve İyileşme Durumu

Meme küçültme ameliyatı sonrasına ağrı çok sık görülen bir durumdur. İlk günlerde yüksek bir ağrı duysanız da 2 güne kadar doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınır. Ağrı kesicinin yanı sıra buz kompres ile destek sağlanabilir.

Ameliyat sonrasında genellikle 6 ay fakat bazı zamanlarda 1 yıla kadar da görülebilen ara ara yanmalar, batmalar ve hafif sızlamalar oluşabilir. Bu durum aşırı ağrı hissettirmez.

Eğer çok fazla acı duyarsanız, doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı sonrasında göğse koyulan drenler 3 gün içerisinde çıkartılır.

Göğse bir destek sütyeni takılır. Korse görevi gören bu sütyen, memenin daha kısa süre içerisinde toparlanmasını sağlar. Hasta bu süreç içerisinde aşırı hareketten, yüz üstü yatmaktan ve kollarını aşırı yukarı kaldırmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

Meme Küçültme Sonrası Tam İyileşme Süresi

Meme küçültme sonrasında tam iyileşme süreci 6 ayı bulabilmektedir. 6 ayda göğüs tam olarak son şeklini alacaktır. Bu zamana kadar aşama aşama yapmanız yasak olan şeylere izin verilebilir. Hastaneden en geç 2 gün içerisinde çıkartılır. 1. Ve 2. Hafta doktor hastayı kontrol eder ve pansumanları yapılır.

Bu sürecin ardından pansumanı hasta kendisi evde de yapabilir. Muhakkak sütyen takımı devam etmelidir. 4. Gün duş almaya izin verilir. 1 hafta boyunca hareketsiz kalmak hastanın iyileşme süreci için yeterli olacaktır.

Daha sonra kademeli olarak hafif ve 2-3 hafta sonra hafif ağır egzersizlere geçiş sağlanabilir. Hasta tam olarak 2 ay sonra ağır egzersiz ve hareketlere geçiş yapabilecek kıvama gelebilir.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327355#recovery

https://www.healthline.com/health/breast-reduction#recovery

3.7 / 5. 17

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir