Meme Küçültme Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?
5
(1)

Meme estetiği genellikle hasta tarafından fiziksel, psikolojik ve estetik nedenlerden dolayı alınan karardan ötürü  yapılan bir ameliyattır.

Büyük göğüsler ciddi sırt ve boyun ağrısına neden olabileceği gibi, hastanın özgüvenini kaybetmesine neden olarak psikolojik olarak çöküntü yaşamasını sağlayabilmektedir.

Diğer yandan estetik açıdan istediği gibi görünmeyen kişiler meme küçültme estetiğini sıklıkla tercih etmektedir.

Ancak meme küçültme estetiği söz konusu olduğunda doğru zamanla böyle bir karar almak çok önemlidir. Yanlış zamanlama hastanın istediği sonucun ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Meme küçültme ameliyatı göğüslerdeki aşırı yağ, doku ve deriyi çıkarmak için gerçekleştirilen estetik işlemdir. Göğüs küçültme ameliyatı, kişinin estetik görüntüsünü iyileştirebileceği gibi, fiziksel aktivitelere katılma yeteneğini geliştirmesine de yardımcı olabilir.

Meme küçültme estetiği 18 yaşını doldurmuş olan her kadın için yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda ameliyat gerçekleştirilemez. Bu durumlar ise şu şekildedir;

  • Sigara kullanımı
  • Diyabet veya kalp problemleri gibi belirli rahatsızlıklar
  • Obezite

Meme küçültme ameliyatının yapılabilmesi için en temel nokta göğüslerin tamamen gelişmiş olmasıdır. Göğüsler gelişmeden meme küçültme ameliyatı yapılırsa, daha sonra ikinci bir müdahale gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin En Doğru Zaman

Meme küçültme ameliyatı için en doğru zaman göğüslerin gelişmesinin tamamlandığı ve hastanın tam olarak ne istediğini bildiği zamandır.

Kişi tam olarak ne istediğini bilmiyor ve göğüs küçültme ameliyatı sonrasındaki sürece hazır değilse estetik işlem ertelenmelidir. Aynı zamanda beklentilerin gerçekçi olması estetik işlemler için çok önemlidir.

Hastanın beklentilerinin gerçekçi olmaması meme küçültme estetiğinin yapılmasını engeller. Diğer yandan eğer geleceğe dair aşağıdaki gibi planlarınız mevcutsa ameliyat için biraz daha bekleyebilirsiniz;

Doğum: Eğer bir aile kurmayı planlıyorsanız ve planlarınızın içinde gebelik mevcutsa meme küçültme ameliyatı için hamilelik sonrası dönemi tercih etmelisiniz.

Hamilelik sırasında vücuttaki değişiklikler sonucunda göğüsler büyümektedir. Aynı zamanda meme küçültme ameliyatı emzirmede sorun oluşmasına neden olabilir.

Kilo kaybı: İdeal kilonuzda değilseniz ve kilo vermeyi düşünüyorsanız en doğru tercih meme küçültme ameliyatını kilo verdikten sonra yaptırmaktır.

Kilo verme süreci genellikle meme dokusunda da azalmaya neden olabileceğinden kilo verdikten sonra meme küçültme ameliyatı ile alakalı karar alabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı fiziksel sorunlardan kurtulmak için doğru bir tercih olacaktır. Ancak en doğru zamanı belirlemek ameliyatın sonuçları açısından çok önemlidir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-breast-reduction-surgery

5 / 5. 1