Migren Ameliyatı Nedir?
5
(1)

Kronik rahatsızlıklar arasında yer alan migren rahatsızlığını cerrahi açıdan tedavi etmenin yolu migren ameliyatıdır. Migren ameliyatı nedir sorusunun cevabını bu şekilde verirken bu ameliyatın ilk defa Amerika sınırları içerisinde hayata geçirildiğini de söylemiş olalım.

Migren ameliyatından sonraki evre içerisinde supraorbitalin (bir göz üstü sinirinin ismi) rahatladığını ve migren hastası olan kişilerin baş ağrısı şiddetinin de azaldığı görülmüştür.

Bu hastalıkta elbette ilaç tedavisi de uygulanabilir fakat ilaç ile yapılmakta olan tedavi yöntemi tamamen geçici etkiler göstermektedir, bu da sonuç olarak hastayı tam anlamıyla rahatlatamamaktadır. Migren ameliyatı ilaç tedavisine göre fazlası ile kalıcı olumlu etkiler bırakır.

Migren Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren ameliyatı nedir sorusunu cevapladıktan sonra akla gelen ilk şey bu ameliyatın nasıl yapıldığı oluyor. Bu ameliyatın planlanması tamamen hastaya göre değişmekte olan bir durumdur diyebiliriz.

Kimi hasta migren ameliyatı sonrası hastanede yatarken kimi hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. 2-4 saat sürebilen bir ameliyattır. Ameliyat esnasında migreni yok etmek ya da etkilerini aza indirmek amacıyla bazı sinirlerin serbestleşmesi sağlanır.

Bu sinirler supratrochlear ve supraorbital sinirlerdir. Bu ameliyatta mimikler ile alakalı olan kasların da gevşemesi sağlanmaktadır. Bu bahsettiğimiz iki yolla da iyi sonuçlar alınabilir.

Migren hastalığını en fazla tetikleyen bölge alın bölgesidir. Bunun dışında ise oksipal adlı sinir de migren hastalığı konusunda zirve yaptıran bir bölgedir.

Migren Ameliyatı Nereye Yapılır?

Migren ameliyatı ile alakalı olan cerrahi uygulamaların hepsi cildin alt kısmında, kemik üstünde yapılmaktadır. Beyin ile alakası olmayan bir ameliyattır, bu bilgilendirme ameliyat olacak kişiye muhakkak verilmesi gereken bir bilgidir.

Migren ameliyatı nedir konulu yazımızın en önemli noktalarından birisi ise ameliyat sonrası durumlar oluyor.

Migren Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Migren ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastada kızarıklık gibi bir duruma rastlanabilir. Bunun yanısıra ödem de görülebilir, paniğe kapılmayın. Bu tarz durumlar genel olarak fazla sigara kullanan kişilerde görülür. Kızarıklıklar 8 ila 9 gün içerisinde iyileşir.

Migren ameliyatı sonrası iyileşme dönemi fazlası ile hızlıdır. Fakat egzersizler de unutulmamalıdır, doktorunuz zaten size egzersizler konusunda da yol gösterecektir. Hislerde geçici bir şekilde kayıp yaşanması, yaraların geç iyileşmesi ya da kanama gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Kaynakça:

http://www.noropsikiyatriarsivi.com/sayilar/417/buyuk/1-7.pdf

https://dergipark.org.tr/en/pub/moodis/article/128278

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir