Migren Ataklarını Tetikleyen 5 besin
5
(3)

Migren dayanılması zor bir hastalıktır, fakat inanması güç de olsa, migreni tetikleyen faktörlerden biri, yiyeceklerdir. Öyle ki yediğiniz tek bir şey, o bütün gün süren baş ağrınıza sebep olmuş olabilir. Migren tetikleyici yiyecekler ile başa çıkmak pek de kolay bir durum değildir.

Özellikle sürekli dışarıda yemek zorunda olan bir insan için yiyecek konusunda büyük bir sorun yaratır. Magnezyum açısından zengin olan yiyecekler atakları önleyici özellik gösterirken, tiramin içeren besinler atakları tetikleyebilir.

Her ne kadar ağrınıza hangi yiyeceğin sebep olduğu kesin olarak belirlenemese de, bazı yiyeceklerden uzak durarak veya tüketimini aza indirerek, ağrı olasılığını aza indirebilirsiniz.

Peynir: Uzun süre beklemiş besinler tiramin içerebilirler, tiramin migren üzerinde tetikleyici bir etki yarattığından, özellikle peynir çeşitlerini yerken özenle seçmeniz gerekir.

Baklagiller: Tıpkı peynirde söz konusu olan durum gibi, baklagillerden özellikle, kuru fasulye ve soya

Çikolata ve Kakao: Bu tarz yiyecekler bileşimlerinde kafein bulundurduklarından kronik migreninizi tetikler.

Alkol: Alkol beyne giden kan akışını arttırdığından migreni tetikleyici bir içecektir.

Turunçgiller: Baş ağrısını tetikleyen gıdalar arasında yer alır, fakat bu asla tüketmemek anlamına gelmez, ihtiyacınız kadar olanı almalı, fazlasından kaçınmalısınız.

Peki ya migreni ne tetiklemez, hangi yiyecek baş ağrısı riskini azaltır diye soracak olursanız; haşlanmış yumurta, sebze çorbası, kereviz, armut, elma, kivi, melisa çayı, papatya çayı gibi ürünleri öğünlerinize eklemelisiniz.

Kaynakça:

http://eprints.undip.ac.id/12899/1/img-427165038.pdf

http://search.proquest.com/openview/88384f6f626fcb7c15f0994372959b3a/1?pq-origsite=gscholar&cbl=237750

5 / 5. 3

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir