Migren Botoksu Nedir, Fiyatları Ne Kadardır ?
3
(2)

Migren botoksu keskin baş ağrılarınızın önüne geçmektedir. Migren hastalarının çoğu özellikle yaz aylarında artan baş ağrılarından çok şikâyetçidirler. Migren hastalarında sadece baş ağrısı değil aynı zaman da bulantı, kusma, ses ve ışığa karşı duyarlılıkta mevcuttur.

Migren hastalarının hayat şartları çok düşüktür. Yaşam tarzlarını oldukça etkili bir şekilde kısıtlamaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler çok sesli mekanlarda, çok ışık olan yerler de duramazlar. 

Ya da başları ağrımaya başladığı zaman ağrıya dayanamazlar. Ağrı başladığı an ışıksız ve sessiz bir ortama sığınmaya çalışırlar. Doktorlarının verdiği ilaçları kullanırlar.

Yaşam tarzlarını da değiştirmek zorunda kalırlar. Doktorlarının verdiği ilaçlar ve yaşam tarzlarının değişmesi bile bazen migren ağrılarını dindirmeye yetmemektedir. 

Bu sebepten dolayı migren hastaları migren botoksu seçeneğini denemeye karar verirler. Bu hastalığın ağrısını, uyku düzenini migren botoksu ile en iyi seviyelere getirilir. Ağrı ve uyku kalitesi iyi olduğu için yaşam tarzı da yükselişe geçecek sosyal aktiviteleri canlanacaktır.

Migren botoksu doktorun tavsiyesi ile uygulanabilecek bir yöntemdir. Hastalar bilinçsiz bir şekilde doktoruna başvurmadan bu seçeneği yaptırmamaları gerekmektedir.

Migren Botoksu Nedir?

Migren botoksu ağrıların minimum seviyeye indirilmesinde ve ağrıların geçmesinde çok büyük etkili bir rol oynamaktadır.

Ağrıları çok fazla olan ağrı başladığı zaman 2-3 gün geçmeyen hayat standartları düşük olan hastalar bu seçeneği doktorları eşliğinde seçmektedirler. Yapılan küçük bir operasyonla alına, şakaklara, enseye ve boyuna botoks uygulaması yapılıyor. 

Operasyon çok kısa ve minik bir işlemdir. Ama iyi bir doktor tarafından iyi bir nöroloji uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra 3-4 ay hasta rahat edecektir.

Etkisi 4 ay sonra yavaş yavaş geçmeye başlayacaktır. Hasta bu tedavi seçeneğinden memnun kalırsa eğer tekrarlanabilir. Bu tedavi seçeneğinde etkisi bittikçe tekrarlanabilir. 

Tekrarlanması sonucunda hiçbir kötü etkisi bulunmamaktadır. Hastaların çoğu bu operasyondan sonra ağrılarının geçtiğini maksimum seviyede ki katlanmaz olan ağrıların ise minimum seviyeye indiğini söylemektedirler.

Ağlarının geçmesiyle iyi bir uyku uyuduklarının güne yorgun başlamadıklarını da dile getirirler.

Kısacası migren botoksunu seçen hastaların çoğu yaşam kalitesinin bir anda arttığını, işlerinde çalışırken sorun yaşamadıklarını, sosyal çevrelerinin iyileştiğini, ortam ve mekanlara girerken korkmadıklarını dile getirmektedirler.

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren botoksu operasyonu gayet minik bir cerrahi işlemdir. Günümüz de yüzde ki kırışıklık ve istenilmeyen çizgileri yok etmek için kullanılan botoks artık migren tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Botoksun migrene iyi geldiğini gören doktorlar hastalarını botoks tedavisiyle tanıştırmış ve güzel tepkiler almışlardır. Estetik amaçta yapılan botoks yerleri dışında farklı bölgelere bu işlem uygulanmaktadır. 

Alına, şakaklara, enseye ve boyuna uygulanmaktadır. Bu bölgelerde ki belirli noktalara derialtına botulinum toksini vurulur. Bu sayede oralar kapanmaktadır.

Nörotransmitterlerin salınımı engellenir ve inflamatuvar ağrıyı önler. Bu sayede hastalar günlük yaşamlarında rahat ederler. Her ne kadar küçük bir operasyon olsa da doktorun bu işin ehli olması gerekir.

Noktaları iyi bir şekilde belirlemelidir. Bu tedavi yaklaşık 3-4 ay etkisini göstermektedir. 4 ay sonra ise etkisini yavaş yavaş kaybedecektir. 

Etkisini kaybettikten sonra hasta tekrardan doktoruna başvurarak bu yöntemi tekrardan uygulatabilmektedir. İşlemin etkisi bittikçe tekrarlanmasında hiçbir sorun olmayacaktır.

Tekrar uygulandığında ise etkisi daha uzun ya da daha kısa olmayacak ilk sefer ki etkiyi tekrardan verecektir. Migren hastası olan insanlar bu işlemi tekrar tekrar yaptırmaktırlar.

Migren Botoksu Nerelere Yapılmaktadır?

Migren botoksu günümüz de migren hastalarının oldukça fazla bir şekilde başvurduğu yöntemlerden birisidir.

Etkisinin oldukça fazla olduğu bu yöntem ile ağrıların geçmesi ya da en keskin ağrıların bile minimum seviyeye indiği gözlenmiştir. Hal böyle olunca şu an birçok hasta migren botoksu operasyonunu geçirmiştir. 

Bu operasyon gayet basit bir işlemdir. Botoksun estetik yerlerinde kullanılan noktalara işlem yapılmamaktadır. Migren botoksunda botoks uygulanacak yerler ayrıdır.

Bu noktalar ise; şakaklar, boyun, ayna ve ensedir. Bu 4 temel noktaya botoks enjekte edilir. Ve bu sayede ağrının şiddet seviyesi minimum seviyeye inmektedir. Hastaların en çok tercih ettiği bu yöntem kalıcı bir çözüm değildir. İşlem yapıldıktan sonra 4-5 ay boyunca etkisi vardır. 

Daha sonra yaklaşık 5 ay sonra etkisi yavaş yavaş geçmeye başlayacaktır. Tekrardan migren botoksu yapılması gerekecektir. Hasta operasyondan sonra hastane de kalması gerekmemektedir.

Birkaç saat doktor gözetiminde olduktan sonra normal günlük hayatına devam edebilmektedir. Kısa ve küçük olan bu operasyon sürecinde herhangi bir riskin olması neredeyse %1 ihtimaldir.

Migren Botoksu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Migren tedavisinde birden fazla seçenek vardır. Bu seçeneklerden hangisinin hastaya uygun olup olmadığını doktorun belirlemesi gerekmektedir.

Bu seçeneklerden birini seçerken doktor hastalığın seyrine ve şiddetine bakarak seçer. Migren botoksu seçeneği ise genellikle kronik migreni olan kişiler tarafından seçilmektedir. 

Migren botoksu uygun olan hastalar belirli bir süre rahat edecek başları eskisi kadar keskin ve acı verici bir şekilde ağrımayacaktır. Migren botoksunun fiyatını değiştiren etkenler vardır. Örneğin hastalığın şiddeti fiyatlandırma için değişkenlik göstermektedir.

Gene aynı zamanda enjekte edilecek miktar ve uyguma yapılacak bölgenin ne kadar çok olduğu da migren botoksunda fiyatlandırma için önemli bir yer tutmaktadır. 

Bu sebepten dolayı burda migren botoksu ile ilgili herhangi bir bilgi vermemiz doğru olmamaktadır. Hastalar bu tedavi seçeneğini düşünüyorlarsa eğer doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Doktorların muayenesi sonucunda fiyat belirlenmektedir.

Aynı zamanda fiyatlar bu işlemin yapılacağı hastaneye göre de değişiklik gösterebilmektedir. İller arasında da değişkenlik gösteren bu fiyat aynı yerde aynı fiyat garantisi vermemektedir.

Sizde migren hastasıysanız ve bu tedavi seçeneğini seçtiyseniz doktorunuzla görüşüp fiyat hakkında bilgi almalısınız. İstanbul’daki kliniğimden migren botoksu fiyatı almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

http://www.journalagent.com/z4/vi.asp?pdir=tjn&plng=tur&un=TJN-20592

https://dergipark.org.tr/en/pub/omujecm/issue/20353/216253

http://klinikpsikiyatri.org/jvi.aspx?pdir=kpd&plng=tur&un=KPD-39888&look4=

3 / 5. 2

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir