Migren Cerrahisi Migrene Gerçekten Çare Olabilir Mi?
5
(1)

Migren nedeni henüz bilinmeyen şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Nedeni tıp dünyasınca henüz bulunamadığı için tedavisi ağrıyı hafifletmek üzerine yani tıpta semptomatik tedavi dediğimiz türde bir tedavi şeklidir. Bu tedavi türü; ağrının azaltılmasına yönelik bir tedavidir.

Genellikle konvansiyonel ağrı kesicilerle bu sorunu giderebilmek mümkün olmadığından şiddetli ağrı kesiciler veya Migren Cerrahisi uygulamaları tercih edilir.

Hastalığın tanısını koyarken hastanın yaşadığı baş ağrısının tanımlanma şekli oldukça önemlidir. Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrıya eşlik eden mide bulantısı vardır. Bu ağrılar hareket ettikçe daha da kötü hale gelir.

Ağrıya eşlik eden kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet görülebilir. Migren cerrahisi de var olan bu problemleri en aza indirgemeyi amaçlar.

Migren Ameliyatı Neden Gerekli olur?

Migren ameliyatı gerekliliğinin tespit edilmesi aşamasında ağrının ne sıklıkla yaşandığı da en az bölge tanımı kadar doğru tanıyı koyma açısında oldukça önemlidir.

Bu hastaların hastaneye başvurduğu günden en az üç ay geriye giderek yaşadığı ağrının ne sıklıkta ortaya çıktığını hekimine belirtmesi migrenin şiddetini belirlemek ve muhtemelen verilecek olan ilaçlarda doz ayarı yapmak için çok önemlidir.

Belirtilen bu üç ay içerisinde ağrılar on beş günden daha sık ve migren atakları geldiğinde 4 saatten fazla sürerse buna artık kronik migren denilir. Kronik migren rahatsızlığı yaşayan hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olabilecek migren cerrahisi geliştirilmiştir.

Ülkemizde birçok cerrah tarafından bu cerrahi işlem gerekli görüldüğü takdirde başarılı bir şekilde özellikle son yıllarda uygulanmaktadır.

Hangi Ağrılar İçin Migren Ameliyatı Yapılır?

İlaçlar kullanılarak kontrol altına alınan migren ağrılarına sahip ve muhtemelen henüz migrenin başlangıç safhalarında olan hastalara elbette migren cerrahisi hekimi tarafından önerilmez. Bu cerrahi işlem sık sık kronik ağrılar yaşayan ve artık günlük işlerini idame ettiremeyen hastalar için önerilir.

Ancak elbette henüz tam anlamıyla oturmuş bir konu olmadığı için her hastada %100 başarı oranı sağlanamamaktadır.

Gelişim aşaması devam eden migren cerrahisinin yakın gelecekte başarı oranını kazanılan tecrübeler ışında arttıracağına dair bilim insanlarının ön görüsü oldukça yüksektir.

Ayrıca ülkemizde alternarif tıp tedavisi şeklinde migrene çare olabileceğini söyleyen bazı oluşumlara itimat etmemenizi ve hastalığınızın tedavi seyrinde kesinlikle alanında uzman bir nörolog ve beyin cerrahı ile birlikte hareket etmenizi öneririz.

Kaynakça:

http://www.neurona.web.id/paper-detail.do?id=805

http://openaccess.cu.edu.tr:8080/xmlui/handle/20.500.12605/1824

http://www.iksstipdergisi.com/jvi.aspx?pdir=iksst&plng=tur&un=JOPP-47965

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir