Migren Ameliyatından Hemen Sonra Yapılması Gerekenler
5
(1)
Hastaneden taburcu işlemi yapıldıktan sonra, hastaların genellikle en az 48 saat boyunca stabil bir şekilde istirahat etmeleri arzu edilir. Hasta migren ameliyatını takip eden aynı gün öğleden sonra uyumak isteyecektir.
Ertesi gün kendinizi zorlamayın veya hafif yürüyüş dışında herhangi bir egzersiz yapmayın. 2 hafta sonra ilk başta yavaş yavaş başlayan ve daha sonra ameliyat öncesi aktivite seviyesine kadar çıkan çalışma ve hafif egzersizler rutin olarak başlayabilir.
4 hafta sonra sonra yüzme ve ağırlık kaldırma gibi normal egzersizlere devam edilebilir.Hastalarımızda genellikle morluk oluşmaz fakat bu olmayacak anlamına gelmez. Küçük kesiler tamamen saç içine veya gözkapağı kıvrımına saklanır.
Hastalarımızdan migren ameliyatı sonrası ilk 48 saat boyunca baş aşağı eğilmelerini tavsiye etmiyoruz. Yatış pozisyonu için sırtüstü ve yüksek yastık tavsiye ediyoruz. İlk 48 saatin oldukça huzurlu ve sakin geçirilmesi gerekir. Şehir dışından gelen hastalar maksimum 5-6kğ lık çantalar kaldırabilirler.
Kesi bölgelerinde hafif uyuşukluklar olabilir bunlar 2-3 afta içinde geçecektir. Diğer basit uyuşmaların oturması 4-6 ayı bulabilir.Nekahat döneminde spor harici fiziksel aktiviteler bir miktar azaltılmalıdır. Erken dönemde dışarı çıkılacaksa güneş gözlüğü ve koruyucu bir şapka kullanılmalıdır.
  • Ameliyattan sonra ilk 5 gün boyunca alkollü içkilerin hiçbirini tüketimeyiniz.
  • Yukarıda bahsedilen sınırlamaları iyi algılayınız.
  • İyileşmeyi hızlandırmak adına, iyi dinlenin ve beslenmenize özen gösterin.

 

Migren cerrahisinden 48-72 saat sonra saçlarınzı yumuşak bir şampuanla ve ılık suyla yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı temiz bir havlu ile kurulayıp düşük ayarda kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Önemli olan saç içinden yapılan kesileri kuru tutmaktır.

Migren ameliyatından 4-7 gün sonra ilk pansumanınız yapılacaktır. Bu aşamada dikişler kontrol edilir eğer erimeyen dikiş kullanıldıysa bunlar alınabilir.

Özellikle şehir dışı ve yurt dışından gelen hastalar kontrolden sonra evlerine dönüp aile hayatlarına ve iş hayatlarına devam edebilirler.

Hastalarımızın migren ameliyatı sonrası geç dönem takiplerine özel önem veriyoruz. Nekahat döneminde onlarla telefon ve internet ortamında sıkı kontak kuruyoruz.

Hastalarımızın geç dönem sonuçlarını takip etmek ve belgelemek en büyük bilimsel amacımızdır.

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir