Yara İzi Nedir?
0
(0)

Yara izleri oluşan yaralanmalar sonucu ortaya çıkar ve iyileşmenin aşamalarından bir tanesidir. Bu oluşan yaralanmaların bir izle sonuçlanması doğaldır.

Vücudun kollajen üretmesi sayesinde oluşan yaralar gerilemeye uğrar. Bu yara izleri sadece deri üzerinde oluşmamakla birlikte vücudun zarar gören bütün bölgelerinde oluşabilmektedir.

Hastalar estetik görünüşü önemsedikleri için daha çok gözle görülen izlere önem verirler. Oysa görünmeyen bölgelerdeki izler sağlık açısından daha önemlidir.

Örnek verecek olursak;kalp krizi geçiren bir hastanın kalbinde oluşan yaralanmalar gibi. Ancak bazı durumlarda estetik olarak oluşan yaralanmalar fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır.

Yara izlerinin değişiklik gösterdiğidurumlar vardır. Bunları sınıflandıracak olursak;ırk,cins,yaş,deri rengi,hastanın beslenme durumu,beden sağlığı,genetik yapısı ve yaralanmanın türüne göredir.

Kadın hastalarda gebelikten sonra oluşan sezeryan izleri çabuk iyileşme gösterir. Çünkü o bölgedeki derinin yapısı iyileşmeye uygun deri dokularından oluşur.

İyilşeme göstermesi bakımından en şanssız bölgemiz sırt ve omuzlardır. Buralarda oluşan yaralar geç iyileşir. Derinin ince olduğu bölgelerde iz kendini göstermez.

İlginizi çekebilir:

Yara İzi Tedavileri

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir