Doğum Sonrası Estetik İşlemlere Dair Sık Sorulan Sorular
5
(1)

Doğumdan sonra vücutta pek çok fizyolojik değişiklik oluşur. Bu değişiklikler göğüslerin sarkması, küçülmesi veya büyümesinin yanı sıra karın bölgesinde oluşan yağlar, sarkma ya da vajinal deformasyon olarak sayılabilir.

Bütün bunlara ilaveten, emzirme ve göğüs pompası kullanımı küçük veya sarkmış göğüs görünümüne neden olabilir. Doğumun ardından estetik yaptırmayı düşünmek oldukça normaldir. Ancak bu konuda yeterince bilgili olmalısınız. Bu nedenle en sık sorulan soruları sizler için derledik;

Göğüslerde meydana gelen değişiklikler için hangi ameliyatlar uygulanmalıdır?

Göğüslerde meydana gelen değişiklikler için meme küçültme, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları uygulanabilir.

Bu ameliyatlardan sonra iyileşmek ne kadar zaman alır?

Bu ameliyatlardan sonra ilk iyileşme süreci için 24-48 saat boyunca hastanede kalmanız yeterlidir. Destekleyici sutyen 3 hafta boyunca kullanılır. Hastalar bir hafta sonra duş alabilirler. Göğüs silikon protezlerin, dikleştirme ve redüksiyon ameliyatlarından sonra doğal şekline ulaşmaları yaklaşık 2 ay sürebilir.

Meme estetiği ameliyatlarında iz kalır mı?

Meme estetiği ameliyatlarında iz kalması hasta için önemli bir kriterdir. Yaranın düzgün stiksiyonu varsa ve hasta iyileşme sürecinde dikkatli davranırsa, 2 yıl içinde çok belirsiz hale gelebilir.

Karın bölgesi için yapılan ameliyatlar nelerdir?

Karın bölgesi için yapılan ameliyatların başunda liposuction, mini veya tam abdominoplasti (karın germe) uygulanabilir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Cerrahi insizyon neredeyse sezaryen seviyesi yaklaşık 5 cm olan karın çevresinde uygulanır. Fazla cilt ve yağ dokusunu çıkartılır. Ayrılmış karın kasları güçlendirilir.

Doğumdan sonra karın germe ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Doğumdan sonra karın germe ameliyatı ilk 6 aydan sonra yapılması önerilen uygulamalardandır. 6 ay içinde kilo kaybı, ödem azalması, karında pitoz kaybı, bölgesel lipoidozun azalması, rahmin azalması meydana gelir. 6. aydan sonra karın germe ameliyatı uygulanması mümkündür.

İlginizi çekebilir:

Doğum Sonrası Anne Estetiği

Gebelik Sonrası Karın Germe Ameliyatının Gerekliliği

5 / 5. 1