Hamileliğin Ardından Düz Bir Karın
5
(2)

Doğum kadınlar için çok güzel aynı zamanda da zorlu bir süreçtir. Kadınlar bu süreçte farklı evrelerden geçerler. Bunlar gerek fizyolojik gerek psikolojik olarak kadınları etkiler. Doğum sonrasında da belli fiziksel değişimler modern kadının problemlerinden olmuştur.

Doğum sonrası estetiği yani bir diğer adıyla ‘mommy makeover‘; göğüslerdeki sönme, kilo alımı,deformasyona uğrayan karın ve vajina genişlemesi gibi birtakım başka sorunlar için çözümler sunan bir estetik operasyon bütünüdür. Bu ameliyatlar nelerdir, şimdi bunlara bakalım.

Doğum Sonrası Sıklıkla Yapılan Estetik Ameliyatlar

MEME ESTETİĞİ

Kadınlarda hamilelik dönemindeki hormonsal değişimlerden veya emzirme sürecinde dolup boşalan süt bezlerinden sonra çeşitli deformasyonlar olabiliyor.

Kadınlar vücutta yaşanan bu değişimlerden sonra meme küçültme, dikleştirme ya da büyütme gibi isteklerle cerrahlara başvuruyorlar. Bu operasyonlar emzirmenin kesilmesinden altı ay sonra yapılmalıdır.

2-2.5 saatlik bir ameliyat olup genel ya da sedazyon anestezi ile yapılabilir. Bir iki gün istirahat sonrası evinize gidebilir ve oluşan ağrıları basit ağrı kesicilerle geçirebilirsiniz.

  • Meme Dikleştirme

Göğüslerinizin hacmine göre büyütme ya da küçültme ameliyatları ile birlikte bu işlem yapılır. Göğüs uçlarının daha yüksek durmasını için deri fazlalığının alınmasıyla gerçekleştirilen bir operasyondur.

Ameliyat yaklaşık olarak 3 saat sürer ve genel anestezi yöntemi uygulanır. Birkaç gün hastanede kalma süresi vardır. 3 ila 4 gün arasında günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Sonrasında oluşacak ağrılar hafif ağrı kesiciler ile geçirilebilir. Dikişler 12-15 gün sonrasında alınır.

  • Meme Küçültme

Çok büyük göğüslerde bel ağrıları,omurga problemleri ve göğüslerin altında pişik görülebilir. Ameliyatsız bir çözümü mümkün değildir. Ameliyattan sonra genelde hastalar aynı gün taburcu olabilirler ve 3-4 içerisinde işlerine dönebilirler.

  • Meme Büyütme

Hamilelik döneminde gebelik hormonu etkisiyle büyüyen göğüsler, emzirme döneminden doku kaybına uğrayarak göğüs küçülmeye başlar. Bu olaydan sonra da göğüslerde küçülme ve sarkma meydana gelebilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dikleştirme ameliyatı ile beraber yapılır. Emzirme tamamen bittikten 6 ay sonra yapılması uygundur.

GENİTAL ESTETİK

Doğum sonrası kadınlarda belli vajinal problemler meydana geliyor. Bunların en başında vajinal genişlemesi ve sarkma gibi problemler geliyor. Bu sorunlar cinsel ilişki sırasında hissizlik veya cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Bunlar için vajinoplasti(vajina daraltma) ve labioplasti(ic dudak sarkması ameliyatı) çözümleri bulunmaktadır.

Bu ameliyatlar ortalama 1 saat süren ve çoğu zaman hastanın ameliyattan 3-4 saat sonra rahatça yürüyüp evine gitmesine olanak sağlayan ameliyatlardır.

  • Vajina Daraltma(Vajinoplasti)

Vajinoplasti ameliyatında vajen girişinden başlayarak uzunlamasına 3-4 cmlik alan daraltılmaktadır. Ortalama 30-40 dakika arası sürmektedir. Aynı seansta hem vajinoplasti hem de labioplasti işlemi uygulanabilir.

Ameliyattan sonra kişisel hijyeninize dikkat etmeniz ve pansumanlarınızı düzenli yapmanız gerekmektedir. 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca yoktur.

  • Labioplasti

Labioplasti ameliyatı da tıpkı vajinoplasti gibi genel vey lokal anestezi tercih edilerek yapılabilir. Labioplasti operasyonlarında fazla ve sarkık görünümde olan dudak kısımları ile kıvrıntılar çıkarılmakta ve dikişler konulmaktadır. Dikişlerin daha sonrasından çıkarılmasına gerek yoktur.

LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA)

Doğumdan sonra 3 ay ile 1 yıl sonra bu ameliyatlar yapılabilir. Ne kadar spor yapıp dengeli beslensek de vücudun bazı bölgeleri bu yağlara dirençli olabiliyor bu durumlar da liposuctiona yöneliyorlar. Liposuction kanüller ile deri altındaki yağ dokusunun emilmesi işlemidir.

1-3 saat aralığında süren bir ameliyattır. Lokal veya genel anestezi ile uygulanabilir. Genel ise bir geceyi hastanede istirahat ederek geçirmeniz gerekebilir.

İlk günler hafif ağrıların olması normaldir. Vücuttaki incelmeler iki hafta sonra kendini göstermeye başlayacaktır. Yine aynı şekilde işinize dönmeniz iki haftayı alabilir.

KARIN GERME AMELİYATI

Bir diğer adıyla abdominoplasti;hamilelikten sonra deforme olan karına uygulanan bir operasyondur. Bu operasyonlar öncesinde liposuction uygulaması yapılır. Mini karın germe estetiği sadece göbek deliğinin alt kısmında kalan bölgeye uygulanır.

Aşırı olan yağ ve derinin alınması üzerine bir ameliyattır. Tam karın germe estetiği ise hem alt hem de üst karın bölgesine uygulanır ve göbek deliği yeniden tasarlanmış olur.

Bu ameliyatlar karnın genişliğine ve tam karın,mini karın ameliyatı olmasına göre 2 ila 5 saat arasında yapılmaktadır. Bu ameliyatta tercih genel anestezidir. Ameliyat sonrası hastaya karın korsesı takılır. Hastalar birkaç günlük hastane bakımından sonra evlerine gidebilirler.

Cildin altına yerleştirilen drenler 24-48 saat sonra alınacaktır. Birkaç hafta sonra da hastalar eski faaliyetlerine geri dönebilecektir. Karın germe ameliyatı için en uygun zaman doğumdan yaklaşık bir yıl sonradır.

Hem anne kilo vermiş hem de çatlaklar, sarkmalar netleşmiş olur. Eğer tekrar bir doğum yaparsanız yine sarkmalar ve çatlaklar oluşacaktır.

Kaynakça:

https://www.harpersbazaar.com/beauty/health/news/a19587/postpartum-plastic-surgery/

5 / 5. 2