Burun Estetiği Yaptıranların Yorumları
1
(1)

Burun estetiği ameliyatı çeşitli sebepler neticesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bireyler çoğu zaman estetik açıdan gerçekleştirilse de hastalıklar dolayısıyla da burun üzerinde çeşitli operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir.

Kişilerin bu tarz ameliyatlarda bir uzmanla çalışma sağlaması gerekmektedir. Doktorun uzmanlık derecesi ve öncesi yaptığı operasyonlar kişilerin tercihleri sırasında yardımcı olmaktadır. Operasyon ne kadar tecrübe neticesinde gerçekleşirse o kadar iyi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci 

Burun estetiği gerçekleştirmiş bireylerin ameliyat sonrası iyileşme süreci başmaktadır. İyileşme sürecinde temel etkenler bulunmaktadır. Bireyin sahip olduğu vücut yapısı, iyileşmeye yönelik hazır bulunuşu etkili olmaktadır.

Kişiden kişiye değişen bu süreç aynı zamanda bireylerde ortaya çıkan ameliyat sonrası oluşumları da farklılaştırır. Her bireyin iyileşme süreci bir olmamakla birlikte ortak merak edilen sorular ve konular da bulunur. 

Burun ameliyatı değişik müdahaleleri bünyesinde barındırır. Kimi zaman açık kimi zaman ise oldukça ufak müdahaleler ile ameliyat sonlanabilmektedir. Hastanın operasyona hazır oluş durumu neticesinde nasıl bir planlama yapılacağı belirlenmektedir.

Uzman tarafından gerçekleştirilecek operasyonun basit olması kişinin iyileşme sürecinde daha kolaylık oluşturmaktadır. Ancak yine de bireyden bireye değişen bir durum oluştuğu unutulmaması gereken bir noktadır. 

Burun Estetiği Sonrasında Kanama Olur Mu? 

Burun estetiği sonrası bireylerin merak ettiği konular arasında kanama olup olmayacağı yer almaktadır. Gerçekleştirilen estetik ameliyatı neticesinde kişilerin burnu alışma süresince farklı tepkiler oluşturabilmektedir.

Genel olarak herkeste görülen bazı durumlar olabildiği gibi kişinin davranışları neticesinde özel olarak gerçekleşen durumlar da bulunabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında burun kanamaları da estetik sonrasında oluşabilmektedir. Normal bir kanamadan ziyade sıvı açık kırmızı bir renk şeklinde olmaktadır. 

Yalnız bireylerin korktuğu kadar ciddi komplike durumlarla karşılaşılmamaktadır. Kanamalar genellikle 1-2 gün ile sınırlı kalmaktadır. Ve çok hafif düzeyde gerçekleşmektedir.

Hastaların operasyon sonrası kendisine dikkat etmesi neticesinde bu tarz kanamalarla karşılaşılmadığı zamanlar da olmuştur.

Kendini ağır hareketler yapmama konusunda tutan kişiler de kanamalar oluşmamaktadır. Uzmanların söylediği durumlar gerçekleştirildiğinde korunma sağlanabilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası Morluk Oluşması Normal Mi? 

Burun estetiği ameliyatı sonrası bu işlemi gerçekleştiren kişiler tarafından en çok dert yanılan konular arasında yer alır.

Burun çevresinde morarmaların operasyonu takiben ilk bir hafta öncesinde gerçekleşmektedir. Bunun oluşmasının temel sebebi burun çevresinin hassasiyeti ve oradaki kan akışından kaynaklanmaktadır. Doktorlar bu tarz durumun önüne geçilmesi için bazı tavsiyelerde bulunur:

  • Yatarken kafayı yüksekte tutmak için iki yastıkla yatmak,
  • Sabit yatmaya çalışmak,
  • İlk günler içinde öne eğilmemek,
  • Spor ve egzersizlere ara vermek bunlar arasında yer alır. 

Burun morarması oluştuğunda bireylerin sakin kalması gerekmektedir. Çoğunlukla görülen bir etki olduğundan normal karşılanmaktadır.

Bireyler dilerlerse bu konuda uzman bir doktor görüşüne başvurabilirler. Ancak yapılması gerekenler yukarı da yazılandan öteye geçememektedir.

Bireyler bu tarz önlemleri aldıktan sonra morarmalardan korunabilmektedir. Kişiler morlaşma sonrasında da daha çok istirahate çekilerek bu tarz durumu kolaylıkla atlatabilmektedirler. 

Burun Estetiği Sonrası Kişisel Bakımlar Nasıl Olmalıdır? 

Estetik sonrası bireylerin yapabileceği bazı temel şeyler bulunmaktadır. Bunlarda ilki buz kompleksi uygulamaktır. Kişiler doktorun önerdiği şekilde belirli olarak zaman değişimleri ile ameliyat bölgesine buz uygulamasında bulunabilmektedir. Sürekli yapılmamalıdır.

Buzun sürekli o alanda tutulması iyi değildir. Amaç 1-2 dakika tutup 1-2 dakika buzsuz bulundurmakla gerçekleşmektedir. Bu sayede alandaki şişkinlikte giderilebilmektedir. 

Kişisel temizlik konusunda doktorun önerisi dışında ekstra bir uygulama yapılmamalıdır. Kimi uzmanlar uygulanması adına krem önermektedir. Kremlerin uygulanış şeklide direkt yara olan kısma değil çevre alan üzerine odaklanılmaktadır.

Burada mevcut olan morlaşma ya da şişliklere iyi geldiği bilinerek yapılmaktadır. Ancak kesin olarak uygulanmalı diye bir kuralda yoktur.

Tamamen uzman gözetiminde gerçekleştirilmesi önemlidir. Kişiler kendi düşüncelerine ya da çevreye göre müdahale de bulunmamalıdır. 

Burun Estetiği Sonrası Şişme Ne Zaman Son Bulur? 

Burun estetiği sonrası en sık karşılaşılan durumlar arasında da şişmeler gelmektedir. Komplike bir ameliyat sonrası bu tarz bir durumla karşılaşılması oldukça normal olmaktadır. Kişiler şişmeler sonrasında estetik kaygılara düşmemelidir.

Unutmayın ki bu geçici bir süreçtir. Oluşan yapılar her zaman böyle kalıcı olmayacaktır. Genel olarak en fazla 1-2 hafta süren bir durumdur. Sonrasında inmeler gerçekleşip morarmalar son bulacaktır. Sonrasında ise tamamen iyileşmeler görülebilmektedir. 

Burun Estetiği Koku Almayı Engeller Mi? 

Burun da gerçekleştirilen operasyon koku alma duyularına da doğrudan etkide bulunmaktadır. Bundan dolayı kişiler ameliyat sonrası koku almakta problem yaşadıklarını dile getirirler. Bu olağan bir durum olmaktadır. Kişilerin ameliyat sonrası sabırla ve korkmadan iyileşme sürecini beklemesi gerekir.

Kişiden kişiye değişen bir süreç olduğundan kimi bireylerde bu durum 3-4 haftaya ulaşabilmektedir. Nadiren de bunun ileri boyutlarına ulaşabilmektedir. Burada kişi doktorunun gözetiminde bulunacaksa korkmasını gerektiren bir durum olmamaktadır. 

Uzman gerekli zamanlarda kontrole çağırarak bakım yapacaktır. Soruları neticesinde farklı ve anormal bir durum yoksa eğer sizlerin de endişe etmesine gerek yoktur.

Burun estetiği gerçekleşmesi basit ancak iyileşme süreci uzun süren bir durumu ortaya koyar. Bundan dolayı bireylerin uzmanları ile iletişim halinde olduğu ve onlar tarafından belirtilen durumlara bağlı kalarak hareket etmesi önerilmektedir. 

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/232236870_Minimally_Invasive_Procedures_for_Nasal_Aesthetics

1 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir