5
(1)

Liposuctionun temel amacı bölgesel yağ alımı esasına dayanmaktadır. Bu yöntem bölgesel yağ birikiminden rahatsız olan herkes tarafından kullanılabilir.

Hastanın şikayetleri genetik veya yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu yöntemin etkili ve kalıcı olabilmesi için mutlaka doktorun talimatlarına uyulması gerekir.

Liposuction, vücuttaki yağ dokularına yapılan dolgu işleminde de kullanılmaktadır. Liposuction uygulamasının temel amacı, bölgesel yağ dokusundan yağın alınması ve girintili bölgelere enjekte edilmesidir.

Liposuction aynı zamanda aspirasyon lipektomi olarak da adlandırılır. Çok az insan doğal olarak iyi bir form şekle sahip olduğundan, liposuction, yağ dokusunun kalıcı olarak alınmasını sağlayabilir.

İşlem sırasında cerrahi alanda steril koşullarda küçük deri kesileri yapılır. Bunun içinden ince bir kanül sokulabilir ve yağ dokusu içine itilebilir.

Yağ hücreleri ileri geri hareket ettirilerek gevşetilir. Daha sonra kanül yoluyla emilirler. Gerekli negatif basınç bir vakum pompası tarafından oluşturulur.

Liposuction, açıkça tanımlanmış yağ birikintilerini kalıcı olarak gidermek için en uygun yöntemdir. En iyi sonuçlar, normal kilolu bireyler için ideal, sıkı ve elastik bir cilde sahip kişilerle elde edilir.

Ancak liposuction diyet veya egzersizin yerini tutamaz. Düzenli egzersiz ve uygun diyetle bile baş edilemeyen inatçı yağ birikintileri söz konusu olduğunda, liposuction vücuda orantı ve yeni hatlar kazandırmak için çok iyi fırsatlar sunar.

Olası bölgeler: üst kol, yüz ve boyun bölgesi, kalçalar, karın, üst ve alt bacaklar, bel ve sırt şeklinde sıralanabilir.

Bu bölgelerde profesyonelce gerçekleştirilen bir liposuction, şekil ve dolayısıyla genel görünümde kalıcı bir iyileşme sağlayabilir.

Rahatsız edici yağ birikintileri giderilerek vücut bölümleri şekillendirebilir. Sonuç olarak, vücut hatları daha uyumlu görünür ve tüm vücut daha ince bir hal alır. Ancak liposuction obeziteyi tedavi edemez.

Bu, liposuction’ın ancak açıkça tanımlanmış vücut bölgeleri için çözüm olabileceği anlamına gelir. İyi bir sonuç için sıkı, elastik bir cilt şarttır.

Durum böyle değilse veya daha büyük bir miktar aspire edilecekse, fazla derinin bir kısmının aynı anda alınmasının gerekip gerekmediği dikkate alınmalıdır. İşlemi uygulayan hekim, ihtiyaç görürse bu işlemi önerecektir.

En iyi sonuçlar için tıbbi talimatlara sıkı sıkıya bağlı kalmak zorunludur. Bu aynı zamanda kompresyon giysilerinin sürekli olarak giyilmesini de içerir. İlk iyileşme genellikle yaklaşık 6 hafta sonra görülür ve ardından ameliyat sonrası şişlik azalır.

Nihai sonuç ancak 3 ila 4 ay sonra, hatta bazı durumlarda 6 ila 9 ay sonra değerlendirilebilir.

Derideki küçük kesiler küçük izler bırakır ancak bunlar zamanla kaybolur. Bunlar mümkün olan en göze çarpmayan yerlere yerleştirildikleri için, bu durum sonucu etkilemeyecektir.

Prosedür değişiklik gösterebilir, bu da bu prosedürün ayaktan veya yatarak yapılabileceği anlamına gelir. İşlemin boyutu, anestezi tipi ve kişisel istekler belirleyicidir.

Küçük ameliyatlar için genellikle lokal anestezi kullanılır. İşlemden önce size tablet veya intravenöz enjeksiyon şeklinde bir sakinleştirici verilir.

Çalışma sırasında bazen çalışma alanında çekilme, yolma veya delme hissedebilirsiniz. Postoperatif dinlenme süresinden sonra tekrar klinikten ayrılabilirsiniz.

Birkaç bölge aspire edilecekse genel anestezi önerilir. Bu, yatarak tedaviyi de beraberinde getirir. Hasta yatışının işlemden önceki gün mü yoksa işlem gününde mi gerçekleştiği farklı şekilde ele alınır.

Operasyon sırasında göze çarpmayan bölgelerde yağ hücrelerinin emildiği 0,5- 1 cm uzunluğunda cilt kesileri yapılır.

Aspire edilen yağ hücreleri, her iki taraftan homojen bir miktarın çıkarılmasını sağlamak için operasyon sırasında toplanır ve ölçülür. Miktar, vücut ölçülerinize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Ancak tek seansta 5 litreden fazla deri altı yağı alınmaz. İşlem bittikten sonra kesiler dikilir. Hala ameliyat masasındayken, etkilenen bölgelere kompresyon kıyafetleri (bandajlar, kemerler, destek çorapları) çekilir.

Bir prosedür 20 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Kalça ve uyluk bölgelerine yapılan liposuction ortalama 1- 1,5 saat sürer.

Liposuction için farklı cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Aşağıdakiler tüm prosedürler için geçerlidir: Derideki küçük kesilerden sokulan bir kanül kullanılarak vücut yağı emilir.

Hasta üzerindeki stres ve estetik sonuçlar açısından çeşitli cerrahi teknikler arasında açık farklar vardır. Kişisel bir konsültasyonda çeşitli teknikler hakkında bilgilendirileceksiniz.

En sık kullanılan liposuction yöntemleri klasik liposuction, ultrason liposuction ve vibrasyon liposuction’dır.

Yöntemin seçimi, diğer şeylerin yanı sıra, hastanın cildinin durumuna ve aspire edilecek yağlı doku miktarına bağlıdır.

Ultrasonik liposuction ile yağ dokusu önceden çözülür ve emme işlemi sırasında ultrason vasıtasıyla çıkarılır. Ultrason liposuction ile 4 litreye kadar yağ hacmi aspire edilebilir.

Kaynakça: Rohrich, R. J., & Beran, S. J. (1999). Is liposuction safe?. Plastic and reconstructive surgery, 104(3), 819-822.

5 / 5. 1