Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?
0
(0)

Deviasyon ya da Septum Deviasyonu adı verilen bu durumda; burnun orta duvarının kendi hattından kayması sonucundan kaynaklanan tıkanıklıktır. Burnun genel yapısına bakıldığında tam orta kısmında ikiye ayrılmış bir tünel gibi göründüğünü görebilirsiniz. Duvarın Tıp bilimindeki adı Septum Nasale’dir.

Duvarın içindeki tünellerin genişlik ve uzunluk orantıları birbirine yakın ise sağlıklı anlamına gelir. Burnun orta duvarlarının her iki uçlarında da çok ince yapıda olan zarımsı formda bir tabaka vadır ve bu tabakalar duvarları kaplamaktadır.

Tabakaların arka bölgelerinde yer alan kıkırdaklar hem alt hem de üstte yerleşke olmuştur. Sağlıklı burun yapısında, ön girişte yer alan deliklerden ilerledikçe arka bölgeye doğru genişleme görülür. Eğer girişten ilerledikçe olması gereken yapı normal değil ise hava alış – verişte de sorun yaratır.

Bu sorunun nedeni genellikle orta duvarda yer alan çıkıntılar, tümsekler ve kabarmalardır. Bu duruma septum deviasyonu yani burun kemiği eğriliği adı verilir.

Burun kemiği eğriliği genellikle hava geçişleri için önemli sorunlar yaratır. Ancak bazı durumlarda kısmen hava problemi oluşturur. Her iki halukarda da burun kemiği eğriliğinden kaynaklanan, genel yüz hatlarında estetik olmayan görüntü olabilir.

Burun kemiği eğriliği toplumumuzda her yüz kişiden %80’inde mevcuttur. Ancak bu oranın büyük kısmı hafif düzeyde olduğu için tedavi gerektirmeyebilir ya da kişi farkında olmayabilir. Bununla beraber bazı burun kemiği eğrilikleri tedavi edilmek zorundadır aksi halde pek çok hastalığa yol açabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

 • Burun tıkanıklığı (burun tünellerindeki tıkanıklık durumları)
 • Genelde sadece bir burun deliğinde tıkanma, akıntı yaşanması, bazen her ikisinde
 • Mütemadiyen yaşanan burun kanamaları
 • Sık sık Sinüzit
 • Yüz ya da baş bölgesinde ağrı
 • Geniz akıntıları
 • Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde sesli soluk alıp – verme

Burun Kemiği Eğriliği Nelere Sebep Olur?

Burun kemiği eğriliği tedavi edilmez ise aşağıdaki ek sorunlara neden olabilir;

 • Estetik görüntüde anomalilik
 • Konfor eksiklikleri
 • Solunumda performans eksiklikleri
 • Birden fazla ek sağlık sorunlarının ortaya çıkışı

Burun Kemiği Eğrili Tanı ve Teşhisi

Burun kemiği eğriliğine sahip olan bireylerin uyku sürecinde ağızdan soluk alıp verdikleri bilinmektedir. Bu probleme ek olarak ağız kurulukları da mevcuttur. Ağızdan soluk alıp vermek birden fazla solunum sistemi ve diğer sistemlerin hastalıklarına meydan verebilir.

Bilhassa ağızdan solunum yapmayla vücudumuza pek çok bakteri – virüs girebilir. Bu sorunlara ek olarak halsizlik ya da baş ağrısı da çekilebilir. Bu belirtiler genelde gündüzleri olmaktadır.

Tanı ve teşhis için KBB yani Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı tarafından detaylı muayene gereklidir. Muayene esnasında endoskopik inceleme yapılır. Sadece birkaç dakikalık süren bir işlem olup muayenede hastaya acı sağlayacak bir tepkime verilmez.

Burun Kemiği Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Burun kemiği eğriliği için herhangi bir ilaç, ürün, krem tedavisi yoktur. Tek yol cerrahi operasyonlardır. Burnun orta hat kemiği bölgesinde var olan eğrilikler için ameliyat gereklidir. Septoplasti operasyonuyla mevcut burun kemiği eğrilikleri düzeltilebilmektedir.

Ameliyat için genellikle genel anestezi uygulanmaktadır. Ancak lokal aneztesinin de uygulandığı operasyonlar vardır. Hastanın genel konforunu sağlamak için en ideal seçenek genel anestezi ve sedasyon etkili enjeksiyonlardır.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı operasyonun kapsamına göre en az yarım saat en fazla 45 dakika sürmektedir. Aynı anda birden fazla burun ameliyatı – burun estetiği işlemi uygulanabilir. Ek estetik işlemler bu süreye dahil değildir. Burnun solunum irtibatını tıkayan burun kemikleri yerinden çıkartılmaktadır.

Kıkırdak yapıları da düzeltilmektedir. Düzeltilemeyen kıkırdak eğrilikleri çıkartılır, düzeltilir ve tekrar yerine konur. Burun eti tıkanıklığı adı verilen burun konkaları da varsa yani burun eti de varsa aynı ameliyat esnasında alınmaktadır.

Aynı şekilde burun etlerinde şişlikler olması durumunda da ek ameliyata gerek kalmadan düzeltilebilmektedir. Yapılan adımlar sayesinde olması gereken hava yolunun açılması sağlanır.

İşlemler tamamlanınca burun tamponları yerleştirilmektedir. Eski tip tamponlar artık kullanılmamaktadır. Silikon tamponlarla hastanın daha rahat olması – daha hijyenik olması desteklenmektedir.

Silikon tamponlarla solup alıp verme çok daha konforlu olacağı için ameliyat sonrası hasta huzurunu arttırmaktadır.

Burun kemiği eğriliğinden sonra yerleştirilen tamponlar çok daha kolay ve acısız olarak alınabilmektedir. Septum Deviasyonu operasyonlarından sonra göz altlarında morarma tepkimeleri görüntülenmez.

Burun kemiği eğriliği ameliyatlarında tem iyileşme evresi yaklaşık iki ayı kapsar. Bireyin ek bir hastalığı varsa, sigara ve alkol kullanıyorsa bu süre biraz daha artabilir. Öte yandan genç ve sağlıklı bireyler, sigara – alkol kullanmayanların iyileşme süreleri daha kısadır.

İyileşme dönemlerinde ağızdan soluk alıp vermeye devam etmekte bir sakınca yoktur. Operasyondan sonra kısa süreli geniz kuruluğu yaşanması olasılık dahilinde olup geçici bir yan etkidir. Her hastada gözlemlenmemektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/crooked-nose#:~:text=Septoplasty%20helps%20to%20straighten%20your,caused%20by%20a%20deviated%20septum.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318262

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir