Erkekler Liposuction Yaptırabilir Mi?
5
(1)

Her geçen gün daha fazla kişi tarafından yaptırılmakta olan liposuction işlemlerinin, erkekler tarafından da yaptırılıp yaptırılamayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Her geçen gün adından daha sık söz ettiren liposuction işlemi, evet bayanlarda olduğu kadar erkeklerde de uygulanabilen bir süreçtir.

Kalçalarda, uyluklarda, kollarda, bacaklarda ve hatta yüz bölgesinde dahi yağ dokularında meydana gelen birikimler, şişlikler, ödemler bir şekilde atılması gereken fazlalıklardır.

Hem fiziksel açıdan kötü bir görünüm sunan hem de sağlık açısından zorlu bir süreç olarak bilinen bu yağ dokularının fazlalığı için en etkili yöntem liposuction uygulamasıdır.

Özellikle de düzenli spor ve egzersiz yapılmasına rağmen bu dokulardaki şişlikler son bulmuyorsa, artık liposuction işlemine ihtiyaç duyulacak kadar yağ dokularında birikim meydana gelmiş demektir.

Liposuction İşlemi Nasıl Yapılır?

Hem erkeklere hem de bayanlara uygulanmakta olan liposuction işlemi, genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. İşlemden önce, hastanın bu uygulama için uygun olup olmadığı ölçülür.

Gerekli tüm tedbirler alınır, tetkikler yapılır, tahliller, röntgen çekimleri ve analizler de yapıldıktan sonra hastanın uygunluğuna bağlı olarak işleme geçiş aşaması başlar. Ancak bu işlem her zaman genel anestezi altında yapılmayabilir.

Çok küçük miktarlarda alınacak olan yağ dokuları için, lokal anestezi de kullanılabilir. Örneğin bacak içleri ya da gıdık gibi alanlarda genel anestezi uygulamasından ziyade lokal anestezi tercih edilerek işlem hayata geçirilir.

Liposuction Sayesinde Hangi Estetik Sorunların Giderilmesi Mümkündür?

Artık bayanlar kadar erkekler için de büyük bir öneme sahip olan liposuction işlemleri, alanında uzman doktorlar tarafından hayata geçiriliyor. Erkeklerin bayanlara oranla kas ve yağ yapıları daha güçlüdür ve yağ dokularının zarar görme olasılığı da daha fazla olabilir.

Özellikle de sedanter yaşam tarzına sahip olan, beslenmeyle alakalı düzensizlikler ve sorunlar yaşayan, spor ve egzersize yer vermeyen ve özellikle de gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeyen erkeklerde ödem oluşması ve yağ birikmesi daha fazla meydana gelebilir.

Bu durumda ise kollarda, bacaklarda, karın bölgesinde, bel ve basen bölgesinde dengesiz görünen şişmeler meydana gelmeye başlar.

En etkili tedavi yöntemi ise kuşkusuz liposuction tedavisi almaktır. Alanında uzman olan estetik doktoru tarafından uygulanan bu işlemde, kullanılan tüm cihazlar ve malzemeler sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olan cihaz ve malzemelerdir.

Liposuction Erkeklerde Ne İçin Yapılır?

Erkeklerin vücut yapısı için de uygun olan liposuction işlemi, bilinenin aksine aslında bir kilo verme yöntemi değildir. Kilo vermek farklı bir durum, liposuction yaptırmak farklı bir durumdur.

Erkeklerde de meydana gelen ödemler, yağ birikimi ve dokulardaki bozukluktan ötürü oluşan şişlikler için liposuction çok daha etkili ve kalıcı bir yöntemdir.

Özellikle de vücudun belirli lokallerinde meydana gelen yağ dokuları zayıf bir şekilde çalışmaya başladığı zaman durum daha da sağlıksız ve anti-fit bir görünüm almaya başlar.

Liposuction İşlemi Sonrasında Neler Oluşur?

Erkekler tarafından en çok merak edilen konular arasında liposuction işlemi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar yer alıyor.

Vücutlarını bayanlara oranla daha aktif ve daha fazla sergileyerek kullanmakta olan erkekler için, işlem sonrasında herhangi bir çökme ya da benzeri durumun meydana gelme olasılığı oldukça azdır.

Bir çeşit operasyon olarak adlandırılan liposuction işlemi, bir bölgede bulunan yağların farklı noktalardan giriş yapılarak çekilmesi eylemidir. Doktorun uzmanlık alanı olduğu için ve özellikle de tamamen medikal bir işlem olarak uygulandığı için gönül rahatlığıyla bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Erkeklerde Liposuction Sonrasında Çökmeler Oluşur mu?

Vücudun en önemli bölümlerinde biriken yağ dokularının alınması ve vücudun fit bir görünüme kavuşması sağlanan liposuction işlemi sonucunda çökmeler meydana gelmez. Bu durum alanında uzman olan doktorun kullandığı cihaz ve uyguladığı yöntemle doğrudan orantılıdır.

Yağ dokularını hem yüzeysel olarak inceltme sonucunda hem de derin bir şekilde inceltme sonucunda çökmelerin önüne çok rahat bir şekilde geçiliyor.

Ancak farklı faktörlerden ötürü bir çökme meydana gelirse, bu durumda da kullanılan birçok yöntem sayesinde kısa süre içerisinde çökmelere veda etmek de mümkündür. En uygun yöntemlerden biri de yağ dokusu enjekte ederek, tamamen tıbbi açıdan çöken yüzeyi doldurmaktır.

Kaynakça: Dhami, L. D. (2008). Liposuction. Indian Journal of Plastic Surgery, 41(S 01), 27-40.
https://www.healthline.com/health/coolsculpting-vs-liposuction

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir