Migren Ameliyatı Yaptıranların Yorumları
0
(0)

Migren ağrısı günümüzde birçok bireyin yaşadığı ve normal baş ağrısından farklı ataklardan oluşmaktadır. Sadece ileri düzey baş ağrısı değil ışığa hassasiyet, mide bulantısı gibi çeşitli unsurlarda bireylerde görülebilmektedir.

Temel sebebi uzmanlar tarafından henüz bilinmemektedir. Ancak çevrenin etkisi, stres gibi faktörlerin tetiklediği düşünülmektedir. Migren rahatsızlığı olan kişilerin genel olarak beyni olaylara karşı daha hassas yanıt verdiğinden bu tarz bir ağrı çektikleri düşünülmektedir. 

Migren Ameliyatı Nedir?

Migren ameliyatı son dönemlerde uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ufak çaplı bir ameliyat olmaktadır. Migren şikâyetinden kurtulmak isteyen bireylerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Uzmanların gözetiminde gerçekleştirilen ameliyat oldukça basittir. Kişinin ameliyat sonrası hayatına kaldığı yerden devam etmesi uzun sürmemektedir. Ancak bu ameliyatın tartışmalı yönleri de bulunmaktadır.

Uzmanlar bu ameliyatın kesin olarak migren ağrılarını kesip kesmediği konusunda tartışmalarda bulunmaktadır.

Kimi doktorlara göre ameliyat sonrası kesin çözüm olacağına dair bir edebiyat kaynağının olmadığını dile getirmektedir. Kimileri ise doğru ameliyat sonrası iyileşme süreci yaşandığında migren ataklarının tekrarlanmayacağını ön görmektedir.

Her iki durumda da migren hastaları bu tarz rahatsızlıktan kurtulabilmek adına bu yöntemi denemekten geri kalmamaktadır.

Migren Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir? 

Ameliyat oldukça basit bir koşulda gerçekleştirilir. Açık bir ameliyat yapılmamaktadır. Kişinin şakak bölgesinde oldukça küçük bir kesik oluşturulur. Bu kesikten iç kısmı görmeyi ve burada ameliyat yapmayı sağlayacak malzemeler sokulmaktadır.

Kişi ameliyat sonrası çok küçük bir izle karşılaşmaktadır. Endoskopi yöntemi ile bir cihaz üzerinden izleme yapılarak ameliyat gerçekleştirilmektedir. Genel olarak 1-4 saat arasında değişen bir ameliyat süreci bulunmaktadır. 

Ameliyat süresinin kısa oluşu ile birlikte bireyler daha önce bir ameliyat geçirmediyse ya da risk grubunda değilse o gün içinde taburcu olabilmektedir.

Migren ameliyatı sonrasında dikkat edilecekleri de anlatılırken eve istirahate yollanmaktadır. Bunun dışında geçmişte migren ameliyatı varsa 1 gece boyunca hastanede tutulmaktadır. Ancak normal bir ameliyata nazaran oldukça kısa bir süreyi temsil etmektedir. 

Migren Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

Migren ameliyatı çok kolay bir şekilde sağlandığından iyileşme süreci de diğer ameliyatlara nazaran basit olmaktadır. Tabi kişinin yani hastanın doktorun söylediklerine bağlı kalması neticesinde tüm bunlar sağlanmaktadır.

Öncelikle bireyin toparlanma ve normal hayata devam etme durumu tamamen kendisine bağlı olmaktadır. Kendine ameliyat öncesi ve sonrasında iyi bakması temel koşullar arasında yer almaktadır. Kronik başka rahatsızlığının olmaması da bu durumu etkileyenler arasında yer almaktadır. 

Ameliyat sonrası ilk uzman muayenesi genel olarak 1 hafta içinde olmaktadır. 1 hafta sonrasında varsa dikişler hastadan alınmaktadır. Bunun sonrasında ise iş, ev hayatına dönmesi mümkün olmaktadır. İlk bir hafta iyileşme süresinde oldukça önemlidir.

Kişinin kendini yormaması ve nasıl davranması gerektiği hakkında yeterli bilince sahip olması önem taşımaktadır. Bu anlamda hastanın kendisine dikkat etmesi gerekmektedir. 

Migren Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 

Sigara her anlamda kişilerin sağlığı adına tehdit unsuru olmaktadır. Ancak ameliyat olmuş bireylerin bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Migren ameliyatı gerçeklemiş bireyin iyileşme sürecinde sigarayı azaltması hatta bırakması önerilmektedir. Sigaranın içeriği ve aynı zamanda içme sırasında yüzde oluşan kas gerilmeleri neticesinde ameliyat yeri etkilenmektedir. Sigara yaranın daha geç iyileşmesine sebep olarak süreci uzatmaktadır. 

Yüzümüz kaslardan oluşmaktadır. Sigara içerken ağız yoluyla dumanı çekilse de vücutta diğer kaslarda bu işlem sırasında harekete geçmektedir. Şakak bölgesi de etkilenen alanlar arasında yer alır. S

igara içimi sırasında sürekli ameliyat yerinin hareket halinde olması yaranın bir an önce toparlanmasına engel olabilmektedir. Hatta zorlamalar neticesinde sürekli olarak yara şeklinde bulunmasına da sebep olabilmektedir.

Migren Ameliyatı Sonrası Baş Ağrısı Oluşur Mu? 

Ameliyat sırasında migreni tetikleyen beyin bölgesine temas edilir. Buraya temas neticesinde ameliyat sonrası baş ağrısı oluşabilmektedir. Ancak bu durum oldukça normaldir.

Migren ameliyatı sonrası oluşan baş ağrısı migren atakları kadar şiddetli olmamaktadır. Bununla birlikte uzun süre devam etmez. Genellikle bir gece ağrı oluşur. 

Sonrasında iyileşme sürecine dikkat eden bireylerde migren ataklarının giderek azaldığı görülmektedir. Kesin sonuç oluşturacağı konusunda net bir bilgi olmasa da migren ataklarının azaldığı yönünde ameliyat olmuş kişilerden bilgiler aktarılmaktadır. 

Migren Ameliyatı Sonrası Duş Alınabilir Mi? 

Her ameliyat gibi bu ameliyatta da bireylerin dikkat etmesi gereken temel konulardan birisi bu olmaktadır.

Ameliyat yapılan alan ne kadar küçük olursa olsun kişinin enfeksiyon kapmaması adına özen göstermesi gerekmektedir. Kişisel temizliği sağlarken bu alana özenle yaklaşılmalıdır.

En ufak bir yanlış hareket ya da malzeme yaranın daha kötüleşmesine sebep olabilir. İyileşme sürecini de uzatabilmektedir. 

Migren ameliyatı sonrası uzmanlar tarafından kişilere 3 günün sonunda ılık su ile duş alınabileceği belirtilmektedir. Suyun ılık olması önem taşımaktadır. Bununla birlikte sonrasında saçların kesinlikle kurutulması gerekir. Yara alanı da ıslak kalmamalıdır.

Saç kurutma makinesinin en düşük ayarı ile yavaş yavaş ancak tam kuruma sağlanması önemlidir. Alanın derinlemesine kuruduğuna emin olunmalıdır.

Kaynakça:

https://journals.lww.com/prsgo/Fulltext/2019/07000/Migraine_Surgery.15.aspx

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir