Burun Estetiği Nerede Yapılmalı?
0
(0)

Burun estetiği uygun hastane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Botoks türü basit burun estetiği girişimleri için hastane koşullarına ihtiyaç olmamakla beraber bu tür işlemlerin de uygun hastane ortamlarında yapılmasında fayda vardır.

Uygun teknolojik donanımlara, ekipman ve cihazlara sahip hijyenik ameliyathanelerde yapılması gereklidir. Bilhassa ameliyat teknikleri uygulanacak ise küçük klinikler bu estetik için yetersiz olabilir.

Özetle burun estetiği operasyonlarının uygun hastane koşullarında, modern teknolojilerle donatılmış ameliyathanelerde ve deneyimli cerrahlar tarafından yürütülmesi hayati önem arz etmektedir.

Uzmanı Plastik Cerrahi

Burun estetiğinin uzmanı Plastik Cerrahlardır. Burnun fonksiyonel cerrahi alanı  KBB uzmanlarına dayansa da burna yönelik yapılacak tüm estetik girişimler Plastik Cerrahların uzmanlık alanına girmektedir.

Burun estetiği yaptırmak isteyen birey isteklerini tam olarak ifade etmeli, beklentilerini belirtmelidir. Ardından hekim tarafından hem iki boyutlu hem de üç boyutlu grafiler çekilerek bilgisayar ortamına aktarılacaktır.

Aktarma neticesinde burnun şimdiki hali ile ameliyattan sonraki hali de yer alacaktır. Bu veriler üzerinden ilerleyerek istek ve beklentileri dahilinde plastik cerrahi uzmanı bir araya gelerek fikir alış verişi yaparak ameliyatın yapılma tarihi için randevu verilir.

Elbette öncelikle gerekli sağlık bilgileri, tahliller ve testler de yapılacaktır.

Estetiğin Kapsamı Önemlidir

Burun estetiği sadece botoks işlemlerle yapılacaksa temelde hastane ortamına ihtiyaç yoktur. Bu tür adımlar burna yapılan küçük enjeksiyon işlemlere dayalıdır. Burnun temel hijyeni sağlandıktan sonra maksimum yarım saat içerisinde uygulanabilecek bir tekniği ifade eder.

Lakin burun estetiği ameliyatları botoks gibi küçük ve basit işlemlere dayalı değildir. Burnun tıkanmasına neden olan burun konkası adı verilen eti almak dahi botoks kadar basit olamaz.

Öncelikle hastanın genel anesteziye alınması gerekir. Halbuki botoks işlemlerinde yüzeysel lokal anestezilerin uygulanması yeterlidir. Burun ameliyatları hem fonksiyonel endişelerle hem de estetik görüntü endişeleriyle yapılan kapsamlı cerrahi işlemlere dayalıdır.

Bu nedenle birden fazla cerrahi aletin, elektronik cihazların, bilgisayar programlarının, uzman cerrahların, uzman cerrahi ekiplerin, uzman anestezist’in bir arada olduğu uygun hastane koşulları gereklidir.

Klinikler Yetersiz Kalabilir

Küçük klinikler burun ameliyatları için yetersizdir . Anestezi Uzmanı, Plastik Cerrahi Uzmanı ve tam kadro yardımcı asistanların bulunduğu, modernize edilmiş ameliyathanelerin varlığı gereklidir.

Uygun hastane koşullarında yürütülen burun estetiği operasyonları, hem operasyon sırasında hem da operasyon sonrasında, acil ya da gerekli görülen müdahalelerin yapılmasını sağlayabilecek olanakları sunar. Ancak klinikler bu olanaklara sahip değillerdir.

Bu nedenle daha önce pek çok başarılı burun estetiği girişimleri yapmış deneyimli bir plastik cerrahın liderliğinde ve uygun hastane koşullarında yapılması elzemdir.

Kaynakça:

https://health.clevelandclinic.org/choosing-a-plastic-surgeon-here-are-the-top-5-things-you-need-to-know/

https://www.verywellhealth.com/how-to-find-a-great-surgeon-3156937

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir