ayak bileği inceltme ameliyatı
3.1
(7)

Kadınlar ince ve zarif bir ayak bileğine sahip olmak isterler. Bacak ve ayakların estetik görünümü açısından bu önemlidir. Ayak bileğinin kalın görüntüsü de buna engel olmaktadır. İstenilen estetik görünüme kavuşmak için de ayak bileği inceltme ameliyatı yapılmaktadır. 

Ayak bileği inceltme ameliyatında bilekleri incelterek bacakların daha çekici ve estetik bir görünüm kazanması amaçlanır. Bilek diz altı bölgesi ile birlikte değerlendirilerek inceltilir ve tüm bölge gerektiği gibi şekillendirilir.

Ayak bileği inceltme operasyonu dizden aşağısı kalın olan tüm hastalara uygulanabilen cerrahi bir işlemdir. Ayak bileği inceltme ameliyatında kemiğe bir müdahale yapılmaz fazla yağ dokusu alınıp şekillendirme yapılır.

Ayak Bileği Kalınlığı Neden Olur?

Ayak bilekliği dahil bacakların herhangi bir kısmında kalınlaşma görülmesi iki ana kategoride incelenmektedir. Bunlar; Lipödem ve Lenfödem’dir. Lipödem; deri altı dokularda meydana gelen yağ dokularındaki artış ve fazlalık durumlarıdır. Lipödem’in oluşma nedenleri net olarak bilinememektedir.  Lenfödem; lenf sisteminde yaşanan aksaklıklar ve eksikliklerden kaynaklanan sorunları işaret etmektedir.

Lenfödem’de hücresel kapsamdan kaçan ve ödem oluşmasına sebebiyet veren sıvıların yeniden Lenf sistemine ulaşamaması sorununu işaret eder. Bu durumda lenf sisteminden kaynaklanan ödemler nedeniyle kalınlaşmalar meydana gelir. Lipödem sadece bayanlarda rastlanan bir durumdur. Erkeklerde gözlemlenmemiştir.

Lipödem 4 ana aşamada ilerler. İlk evrede düz olarak ilerleyen bir tür kalınlaşma meydana gelir. İkinci aşamada kalınlaşma devam ettiği gibi kalınlaşma problemine ek olarak bir de dalgalanmalar ve kabarıklıklar yaşanır. Ardından cildin üst katmanında portakal görünümü ortaya çıkar.

Çok kilolu olmayan bireylerde de gözlemlenebilen bu durum düzensiz yağlı bacak – düzensiz yağlı kol ile ilerlemesini devam ettirir. Bu aşamadan sonra da hareket kısıtlılıkları, damar yetmezlikleri gibi sorunlar katlanarak yükselir. Özellikle ayak bileğinde kalınlaşma görülür. Ayak bileği kalınlaşması henüz ergenlik çağlarındayken dahi başlayabilir.

Ayak Bilek Kalınlığı Ne Kadar Olmalı?

Ayak bileklerinin kalınlığının bilinen bir standardı olsa da boya göre değişmektedir. Standart ölçülerde naif ayak bileği ölçüsü 18 – 21 cm olup normal boyutlar 21 – 24 cm arasındadır. 24 cm üzerinde ayak bileği kalınlığına sahip bireyler ayak bileği kalın olarak anılırlar. 18 cm’den daha ince ayak bilekleri de zayıf ayak bileği türüne girer.

Boy – Ayak Bileği Kalınlığı

Boy ve ayak bileği kalınlığı doğru orantılıdır. Boyunuz 1.50 ise ayak bilek kalınlığınız 21 cm çıksa dahi ayak bileği standartları baz alınmadan doğrudan ayak bileği kalındır tanısı konur. Bununla birlikte boyunuz 1.90 iken ayak bilek kalınlığınız 24 cm’ye kadar normal değerlerde var sayılır. Diyetisyenler, estetisyenlerce de kullanılan ayak bilek kalınlığı Lipödem – Lenfödem belirtisine sahip olabilir. Çeşitli estetik işlemlerle rahatsız olunan ayak bilek kalınlığına yönelik operasyonlar yapılabilmektedir. Öncelikle tespit ve ön muayaneye ek olarak genel sağlık durumunuz ele alınarak yapılabilecek adımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayak Bileği İnceltme Egzersizleri İşe Yarar mı?

Hastalarımız tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Ayak bileği inceltme egzersizleri acaba gerçekten işe yarıyor mu? Maalesef bu tür egzersizlerin bilimsel bir dayanağı yoktur. İnternette aratıldığı vakit ortaya çıkan egzersiz hareketlerinin neredeyse tamamı ayak ucunda balerin pozisyonunu alarak on saniye bekleyin gibi uygulamalara dayanmaktadır. Veya makas egzersizleri gibi; sırt üstü uzanarak bacaklarınızı karnınıza doğru çekip bıraktıran egzersizlere şahit olmaktayız. Ancak bu egzersiz hareketlerinin ve pozisyonlarının ayak bileği ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Tüm egzersiz programları kas gruplarını çalıştırmaya odaklanır. Normal kalınlıkta ayak bileklerine sahipken yapıldığında kilo almayı engelleyen pek çok spor aktivitesi vardır. Özetle sağlıklı yaşam için herkesin yapması gereken fiziksel aktiviteler ve hareketlilik yapıldığı takdirde hem ayak bileği hem de tüm vücudun yağlanmasını engelleyecek tekniklerdir. Lakin yağlanmış dokularla uygulanan egzersizlerin zorluk derecesi, uzunluğu ve düzenliliği oldukça meşakkatlidir. Tüm vücut doğru oranda yağlanma yaşarken ya da aşırı yağlanma yok iken ayak bileğiniz kalın olabilir. Bu nedenle bilmediğiniz egzersizleri denemeden önce alanında uzman doktorlara ve spor eğitmenlerine danışmalısınız. Günümüzde ayak bileği inceltme için en uygun teknikler estetik yöntemlere dayanmaktadır. Bir estetisyene muayene olarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayak bileğiniz yağ odaklı kalınlık yaşıyor ise lazer, vaser, cerrahi uygulamalarla ilerleyebilirsiniz.

Ameliyat İle Kalın Ayak Bileği Nasıl İncelir ?

Ayak bileklerini inceltmek için gerekli kontrol ve muayeneler yapıldıktan sonra ilk olarak diz altındaki fazla yağlar tespit edilir. Ameliyat genel anestezi ya da lokal anestezi uygulaması altında yapılır. Operasyon kişideki yağlanma miktarına bağlı olarak 1-2 saat aralığında sürer.

Ameliyat anestezi altında uygulandığından ağrı, sızı hissedilmez.  Tespit edilen fazla yağlar ince kanüller vasıtası ile alınır. Aynı zamanda işlem esnasında -baldır adalelerine de güzel bir şekil verilir. Gerektiği takdirde bazı bölgelere yağ ekleme de yapılır. Bu sayede daha estetik bir görünüm elde edilir. Bu işlem sırasında yağ dokusu, superdry yöntem sayesinde yağlar kansız bir şekilde çok ince kanüller yardımıyla alınır. 

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ayak bileği inceltme ameliyatı olanlar çoğunlukla aynı gün taburcu edilerek evlerine gönderilir. Operasyondan İki gün sonra banyo yapmalarında bir sakınca yoktur.

Hastanın ilk haftalarda uzun süreli ayakta kalmaması tavsiye edilir.

Üç hafta boyunca varis çorabı kullanılır.

Üçüncü haftadan sonra koşma egzersizleri hariç hafif egzersizler yapmak da sakınca yoktur. 

Ameliyattan altı hafta sonra aktiviteler de herhangi bir sınırlama ya da kısıtlamaya gerek duyulmaz.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci alınan yağ hacmine ve yapılan işleme bağlı olarak veya kişiden kişiye de değişiklikler gösterebilir.

Ayak Bileği İnceltme Ameliyatı Fiyatları

Ayak bileği inceltme estetiği fiyatlarını öğrenmek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3.1 / 5. 7

12 cevaplar
 1. sırma
  sırma says:

  hocam merhaba, ayak bileklerim çok kalın ve inceltmek istiyorum, bende alt bacak ve ayak bileği inceltme fiyatı ile ilgili bilgi alabilir miyim ?

  Cevapla
 2. Simge
  Simge says:

  Bacaklarım çok fazla ödem topluyor hem genetik kalınlık hem de gün içi toplanan ödem bacağımda ciddi yanmalara ve agrıya sebeb oluyor. Bacaklarımın rahatlaması için sert darbeler oluşturuyoruz buda ciddi morarmalara sebeb oluyor. Hem saglıksal hem görsel olan bu probleminden kurtulabilmem mümkünmü ve fiyat hakkında bilgi alabilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir