Liposuction Sonrası Denize Girilir Mi?
0
(0)

Liposuction yaptırmaya karar vermeden önce işlemden ne bekleyeceğinizi bilmelisiniz. Kural olarak estetik nedenlerle olur ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmesi amaçlanır.

Beklentilerinizi plastik cerrahınızla önceden bireysel olarak görüşmeniz ve size sunulan tüm seçenekleri gözden geçirmeniz önemlidir. Sizin için alternatifler de olabilir.

Örneğin, amacınız fazla kiloları azaltmaksa liposuction yanlış tedavidir. Liposuction’ın amacı, cerrahın hangi yağ dokusunun çıkarılabileceğini ve hangilerinin tutulması gerektiğini büyük bir hassasiyetle hissettiği yeni, eşit bir kontur oluşturmaktır.

Estetik ameliyat öncesi ve sonrası takip edilmesi gereken prosedür için bir kontrol listesi vardır. Öneriler, iyileşme sürecinin mümkün olduğunca komplikasyonsuz ilerlemesini sağlar. Bu nedenle, yağ azaltma öncesinde ve ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Hastaların ne kadar süreyle duş almasına, banyo yapmasına veya yüzmesine izin verileceği çok katı bir şekilde düzenlenmiştir ve kesinlikle uyulmalıdır. Yaklaşık 2-4 gün sonra tekrar duş alabilirsiniz, ancak korse giyilmemelidir. Küvete girmekten ve yüzmekten ise ilk 3-4 hafta kaçınılmalıdır.

Herhangi bir cerrahi işlemden sonra olduğu gibi, liposuction sonrasında da iyileşme sürecini hızlandırmak ve sonraki sonucu teşvik etmek için hastanın belirli davranış kurallarına uyması da önemlidir.

Liposuction sonrası ağrının ne kadar sürdüğü ne zaman tekrar egzersiz yapmaya başlayabileceğiniz ve başka nelere dikkat etmeniz gerektiği size anlatılacak ve bunlara uymanız istenecektir.

Tedaviden hemen sonra hastaya tedavi edilen bölgeye uygun özel bir kompresyon kuşağı verilir ve altı haftaya kadar giyilmesi gerekir.

Liposuction sonrası ilk kez enjekte edilen sıvının akması gerekir. Bu, başlangıç aşamasında hasta için biraz rahatsız edici olabilir. Bu işlem çok önemli zira tahliyeyi hızlandırır.

Yaklaşık iki hafta sonra hastaların endermolojik masajlara başlanması tavsiye edilir. Burada beş ila on seans faydalıdır. Bu özel masajlar, lenf akışı ve kan dolaşımı hızlandıkça yara iyileşmesinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Bu aynı zamanda sonucun önemli ölçüde optimizasyonuna da yol açar.

Takip muayeneleri iki hafta sonra, yedi hafta sonra ve ardından altı ay sonra tekrar yapılır. Altı ay sonra hala düzensizlikler varsa, optimizasyon işlemi yapılır.

Liposuction’ın en yaygın tekniği sıvı enjeksiyona dayanmaktadır. Bunun için göbek deliği gibi operasyon yapılacak bölgede farklı yerlere 0,5 ile 1 cm arasında küçük bir cilt kesiği yapılır. Yağ hücrelerini emmek için kanüller takılmadan önce hastaya enjeksiyon yapılır.

Genellikle kan damarlarını daraltmak ve emmeyi kolaylaştırmak için salin, lokal anestezik ve adrenalinden oluşur. Ayrıca morluk ve yüksek kan kaybını da önler.

Daha sonra bir vakum pompasına bağlı bir kanül, kesiden deri altına sokulur. Amaç, cilt altı yağ hücrelerinin sözde yağ globüllerini negatif basınçla emmektir.

Liposuction, tedavi bölgesine ve yağ yastıklarının sayısına bağlı olarak 20 dakika ile 2 saat arasında sürer. İşlemden sonra kesi dikilir veya deriye yapıştırılır. Bir drenaj döşemek de mümkündür, ancak genellikle gerekli değildir.

Çıkarılan yağ ayrıca steril olarak toplanabilir ve otolog yağ enjeksiyonu için profesyonel olarak işlenebilir. Yani liposuction, otolog yağ tedavisi ile birleştirilebilir.

Ameliyattan sonra iyi bir sonuç elde etmek için korse, destek çorapları veya bandajlar dört ila altı hafta sürekli takılmalıdır. Her durumda, bir hafta sonra bir kontrol planlanmalıdır.

İşlemden hemen sonra, genellikle birkaç gün ila birkaç hafta içinde geçmesi gereken hafif ağrı ve morarma yaşarsınız. Liposuction işleminden sonra, infiltrasyon solüsyonunun eklenmesinden dolayı yara bölgeleri şişer.

Hastanın doktorun talimatlarına uyması koşuluyla, şişlik yaklaşık üç ila dört gün sonra zirveye ulaşır ve sonra tekrar azalır. Şişliğin çoğu yaklaşık 14 gün sonra azalır.

Bundan sonra, yaklaşık üç ay sonra nihai sonuca ulaşılana kadar genellikle bir miktar şişlik kalır. Yara izleri cilt kesilerinden kaynaklanabilir, ancak zamanla kaybolmakta ve zar zor fark edilebilir hale gelmektedir.

Liposuction her zaman riskler içerir. Şişlik, morluklar, çukurlar ve yumrular, düzensiz konturlar, mevcut selülitin kötüleşmesi, asimetri ve uyuşma hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Abdominal liposuction sırasında iç organlar da zarar görebilir.

Kalçada bu tehlike yoktur. Ancak diğer estetik işlemlere göre operasyon nitelikli, deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece riskler düşüktür. Kural olarak, operasyonun nihai sonucu ancak üç ila dokuz ay sonra belirlenebilir.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir