Liposuction Kimlere Yapılır / Yapılmaz ?
2
(1)

Obezite veya başka bir kilo problemine sahip olmayan fakat giderilemeyen yağlanma sorunu ile karşı karşıya olan hastalarımız için bölgesel yağların uzaklaştırılması ve vücudun daha iyi bir şekil alması için gerçekleştirilen cerrahi işleme Liposuction adı verilmektedir.

Ülkemizde kadınlar arasında en sık yaptırılan estetik operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kalça, basen bel ve karın gibi yağ yakımı konusunda zorlanılan bölgelerden fazla yağları uzaklaştırmak için uygulanır.

Uyguladığımız cerrahi operasyonların hepsinde olduğu gibi bu işlemi yaptırabilmeniz için de yapılacak olan sağlık testlerinden geçer not almanız gerekmektedir.

Çünkü Liposuction, bir zayıflama yöntemi değil, vücut hatlarınızın daha düzgün bir yapıya sahip olmasını sağlayan ciddi bir cerrahi operasyondur.

Biz hastalarımıza bölgesel olarak yakılamayan yağ sorunu haricinde kilo problemleri varsa kontrollü bir diyet ve spor programı ile zayıflama tercihine başvurmalarını öneriyoruz.

Fakat cerrahi operasyon yapılmasına engel olacak bir hastalığa sahip olmayan herkese Liposuction uygulaması yapılabilmektedir.

Ayrıca yaş bakımından tehlike durumu arz etmeyen tüm hastalarımız, bizden yağ uzaklaştırılması için bir müdahale yapılmasını talep etme hakkına sahiptir.

Liposuction Kimlere Yapılmaz?

Liposuction uygulaması, bir zayıflama aracı olarak tercih edilmemesi gerekir. Bölgesel olarak vücudunuzda bulunan ve yakımı çok zor olan yağ tabakalarının yok edilmesi için bu cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Liposuction cerrahi uygulaması için gelen hastalarımıza ilk olarak bir takım testler uygulamak zorundayız. Çünkü estetik operasyonların yapılabilmesi için biz doktorların görüşü ameliyat öncesinde çok önemlidir.

Bu testlerle hastalarımızın kalp, şeker, üre gibi ameliyat esnasında ve sonrasında hastalarımıza sorun yaratabilecek sağlık değerlerini kontrol etmekteyiz.

Kalp hastalığı, diyabet hastalığı, böbrek hastalığı ve vücudunda herhangi sistematik bir rahatsızlığı olan hastalarımıza Liposuction uygulaması yapılamaz.

Bu hastalarımız risk faktörü içerisindedir ve diyet programı önerilir. Çoğu zaman yağ yakımı operasyonu için bir yaş sınırlaması koymamaktayız.

Fakat ileri yaştaki hastalarımız için cerrahi operasyonlar her daim risk teşkil etmektedir ve çoğu hastanede bu ileri yaştaki hastalara operasyon uygulanmamaktadır.

Liposuction Kaç Yaşında Yapılabilir?

Genetik olarak ergenlik çağından çıkan bireylerin bölgesel yağmalanma sorunları baş göstermektedir. Bu hastalarımız için Liposuction operasyonu uygulanır ve istenmeyen yağlanmalar yok edilip, vücutları istenilen bir düzeye getirilir.

Bu bahsettiğimiz ergenlik sonrası yağ uzaklaştırma operasyonu 18 yaşını geçmiş her birey için uygulanabilir. Fakat 18 yaşından küçük bireylerin Liposuction talebi kesinlikle kabul edilmemekte ve hiçbir doktor arkadaşımız tarafından uygulanmamaktadır.

Ayrıca hastalarımız arasında yaygın olarak bilinen bir yanlış olan yaş kısıtlaması Liposuction uygulaması için gerçekli değildir.

Temel olarak bu cerrahi operasyonu yaptırabilmek için ileri yaş sınırlandırılması uygulanmamaktadır. Fakat yaş itibariyle cerrahi operasyon uygulanmasının riskli olduğu hastalarımıza hiçbir şekilde bölgesel yağ yakım operasyonu gerçekleştirilmemektedir.

Bunun çok ileri yaşa sahip olan hastalarımıza düzenli bir diyet ve spor programını tavsiye etmekteyiz.

Kaynakça:

https://www.insider.com/should-i-get-liposuction

2 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir